NASA wyśle ​​robota chirurgicznego MIRA na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Autor: Michael Korgs | 04.08.2022, 18:50
NASA wyśle ​​robota chirurgicznego MIRA na Międzynarodową Stację Kosmiczną

W 2024 roku Virtual Incision wystrzeli na Międzynarodową Stację Kosmiczną miniaturową, zrobotyzowaną platformę chirurgiczną MIRA. MIRA przetestuje swoje umiejętności chirurgiczne, symulując operacje w kosmosie. Wewnątrz komory eksperymentalnej wielkości kuchenki mikrofalowej MIRA będzie wykonywać czynności podobne do tych wykonywanych w chirurgii, takie jak przecinanie symulowanej tkanki i manipulowanie małymi przedmiotami. Małe urządzenie waży około 2 funtów, dzięki czemu idealnie nadaje się do misji w małych statkach kosmicznych, takich jak ten.

„Platforma Virtual Incision MIRA została zaprojektowana w celu przeniesienia mocy zrobotyzowanego komputera głównego urządzenia chirurgicznego do miniaturowego rozmiaru, w celu udostępnienia PAC w każdej sali operacyjnej na świecie” – powiedział John Murphy, dyrektor generalny Virtual Incision. . „Współpraca z NASA na pokładzie stacji kosmicznej przetestuje, w jaki sposób MIRA może sprawić, że chirurgia będzie dostępna nawet w najbardziej odległych lokalizacjach”.

ŚWIAT znajduje się obecnie w końcowej fazie amerykańskich prób klinicznych, które mają zostać zatwierdzone przez FDA na rynku, które są objęte zwolnieniem dla urządzeń dochodzeniowych (IDE). ŚWIAT jeszcze niedostępne w sprzedaży. Zrobotyzowana platforma może uzyskać dostęp do wszystkich czterech ćwiartek bez konieczności dokowania i oddokowania zewnętrznej platformy, ponieważ korzysta z jednego portu do wchodzenia i utrzymywania w miejscu. Wkłada się przez pojedynczy port i jest utrzymywany na miejscu za pomocą regulowanej podstawy, którą mocuje się do stołu w sali operacyjnej zamiast dokowania i ponownego dokowania.

W przeciwieństwie do innych systemów RAS, MIRA może być czyszczona i sterylizowana między skrzyniami bez dodatkowego wyposażenia. System MIRA składa się z konsoli chirurga i towarzyszącego wózka. „NASA ma dalekosiężne ambicje dotyczące długoterminowych podróży kosmicznych i bardzo ważne jest testowanie technologii, które mogą być przydatne podczas misji mierzonych w miesiącach i latach” – powiedział Shane Farritor, współzałożyciel i CTO Virtual Incision. „MIRA nadal przesuwa granice RAS i jesteśmy zadowoleni z jego wczesnych wyników badań klinicznych. Cieszymy się, że możemy pójść o krok dalej, pomagając nam zrozumieć, co może być wykonalne w przyszłości, gdy eksploracja kosmosu stanie się bardziej realistyczną możliwością dla ludzkości”.

Do przeprowadzenia badania wybrano University of Nebraska-Lincoln, ponieważ ma zespół ekspertów w tej dziedzinie, a jego wydział neurochirurgii znajduje się w pierwszej piątce w kraju. Projekt jest finansowany z grantu NASA dla Uniwersytetu Nebraska-Lincoln, gdzie Farritor jest profesorem inżynierii, chociaż EPSCoR ma siedzibę na Uniwersytecie Nebraska-Omaha. Na Uniwersytecie Nebraska-Lincoln dr Farritor prowadził badania nad możliwością wykorzystania robotów chirurgicznych w kosmosie. Został współzałożycielem MATRIX Medical Robotics wraz z dr Dmitrijem Oleinikovem.

Źródło: www.therobotreport.com