Chińscy naukowcy twierdzą, że komunikacja mobilna 6G może pozytywnie wpłynąć na biologię mózgu

Autor: Maksim Panasovskyi | 16.08.2022, 16:24
Chińscy naukowcy twierdzą, że komunikacja mobilna 6G może pozytywnie wpłynąć na biologię mózgu

Chińscy naukowcy doszli do wniosku, że promieniowanie terahercowe (0,3-3 THz) w 6G-sprzęt może pozytywnie wpływać na biologię mózgu.

Co jest znane

Badanie przeprowadzono na myszach. Pod wpływem promieniowania pulsacyjnego o mocy 10 μW o częstotliwości 0,3-3 THz tempo wzrostu neuronów u gryzoni wzrosło prawie 2,5-krotnie. Ponadto całkowita długość połączeń między neuronami wzrosła o 100% w ciągu trzech dni. Chociaż brzmi to trochę przerażająco, podczas analizy molekularnej nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Chińscy naukowcy odkryli, że napromienianie małymi dawkami powoduje wzrost aktywności i produkcji różnych białek, w tym GluNjeden, GluA1 i SY-28. Z kolei prowokują wzrost neuronów u myszy, ponieważ. częstotliwość drgań wiązań wodorowych w białkach mieści się w zakresie od 0,3 do 3 THz.

Naukowcy przetestowali promieniowanie o mocy 90 mW na gryzoniach. Po wystawieniu na działanie młodych myszy przez 20 minut dziennie przez trzy tygodnie, znacznie zwiększyły liczbę nowych komórek mózgowych. W rezultacie gryzonie zaczęły uczyć się umiejętności szybciej niż starsze myszy, które nie były narażone na promieniowanie. Co ciekawe, nawet po wystawieniu starych myszy na promieniowanie o mocy 90 mW ich zdolność uczenia się nie uległa poprawie.

Teraz naukowcy muszą określić bezpieczne parametry komunikacji komórkowej szóstej generacji. Premiera zaplanowana jest na 2030 rok. Ponadto badanie może pomóc w zbadaniu zastosowania promieniowania w leczeniu chorób układu nerwowego.

Źródło: SCMP