Badanie: ponad 5 miliardów smartfonów zostanie zezłomowanych w 2022 roku - kolumna o wysokości około 50 000 kilometrów, czyli 1/8 odległości do Księżyca

Autor: Helena Szczerbań | 16.10.2022, 22:09
Badanie: ponad 5 miliardów smartfonów zostanie zezłomowanych w 2022 roku - kolumna o wysokości około 50 000 kilometrów, czyli 1/8 odległości do Księżyca

W Międzynarodowym Dniu E-odpadów organizacja non-profit WEEE (Waste from Electrical and Electronic Equipment) Forum opublikowała ciekawy raport na temat e-odpadów w tym roku i w przyszłości.

Czego się spodziewać

Na podstawie globalnych statystyk sprzedaży analitycy WEEE przewidują, że w tym roku 5,3 mld smartfonów stanie się e-odpadami. Są to stare telefony, które nie są już używane, przechowywane w szufladach, szafkach, garażach lub wyrzucane do śmietników jako zwykłe odpady. Jeśli uznamy, że średnia grubość smartfona wynosi 9 mm, to odpady te stworzyłyby stos o wysokości prawie 50 000 kilometrów. To także 1/8 odległości między Ziemią a Księżycem.

Tymczasem recykling mógłby pozwolić na wydobycie z gadżetów cennych składników, takich jak złoto, srebro, miedź, pallad i różne części, by następnie stworzyć z nich nowe smartfony. Firmy produkcyjne starają się poddawać recyklingowi, ale ich wysiłki są niewystarczające: na przykład Samsung w ubiegłym roku poddał recyklingowi zaledwie 0,0019% telefonów sprzedanych od 2015 roku.

Obecnie na świecie jest łącznie około 16 miliardów telefonów. Jednak w samej Europie prawie jeden na trzy telefony od dawna nie jest używany i po prostu zbiera kurz. WEEE przewiduje, że do 2030 r. na wysypiska trafiać będzie rocznie około 74 mln ton elektroniki i sprzętu elektrycznego - od pralek i tosterów po tablety i urządzenia globalnego systemu pozycjonowania (GPS).

Źródło: Digital Trends