USA opracowują naziemną wersję pocisku radiolokacyjnego AGM-88G AARGM-ER

Autor: Maksim Panasovskyi | 18.02.2023, 21:36
USA opracowują naziemną wersję pocisku radiolokacyjnego AGM-88G AARGM-ER

Wojsko amerykańskie chce nowej wersji pocisku AGM-88G. USA przetestują w tym roku naziemną wersję zaawansowanego antyradarowego pocisku kierowanego - Extended Range (AARGM-ER).

Co wiadomo.

AGM-88G AARGM-ER to przeciwradarowy pocisk kierowany o rozszerzonym zasięgu. Przeznaczony jest do niszczenia elementów systemu obrony powietrznej przeciwnika. Nosicielami systemu lotniczego są F-35 Lightning II, F/A-18E/F Super Hornet i EA-18G Growler.

Marynarka Wojenna przetestuje naziemną wersję AGM-88G AARGM-ER. Demonstracja odbędzie się w ciągu najbliższych miesięcy. US Navy podpisała umowę z firmą Northrop Grumman, producentem pocisków kierowanych radarowo, w celu oceny możliwości startu naziemnego.

Chociaż różne wersje AGM-88 są w służbie od dziesięcioleci, w ostatnich miesiącach zyskały międzynarodowe uznanie dzięki wykorzystaniu przez Siły Zbrojne Ukrainy. USA pomogły zintegrować starsze modele pocisków (HARM) na radzieckich myśliwcach MiG-29 i Su-27.

AGM-88G jest nową iteracją AGM-88E AARGM. Pocisk wykorzystuje te same komponenty, ale jest radykalnie różny zarówno pod względem zewnętrznym, jak i wewnętrznym. AARGM-ER posiada nowy silnik rakietowy i głowicę, a wszystkie elementy sterujące przeniesiono do części ogonowej. Zrobiono to po to, aby pocisk mógł zmieścić się w wewnętrznych wnękach myśliwców piątej generacji F-35A i F-35C.

W AARGM-ER zachowano systemy naprowadzania i kontroli lotu z AARGM. Pakiet naprowadzania najpierw wykorzystuje system nawigacji inercyjnej i GPS, aby wprowadzić pocisk w ogólny obszar docelowy. Następnie następuje przełączenie na radarowy szukacz fal milimetrowych, który umożliwia naprowadzanie na emitery celów nawet wtedy, gdy są one wyłączone.

Źródło: The Drive