Chiński łazik Chang'e 5 znalazł na Księżycu źródło bilionów kilogramów wody - można ją wykorzystać do życia i produkcji paliwa rakietowego

Autor: Maksim Panasovskyi | 28.03.2023, 21:38
Chiński łazik Chang'e 5 znalazł na Księżycu źródło bilionów kilogramów wody - można ją wykorzystać do życia i produkcji paliwa rakietowego

Chińskim naukowcom udało się znaleźć na Księżycu potencjalne źródło trylionów kilogramów wody. Pomógł im w tym łazik Chang'e 5.

Co wiadomo

Naukowcy od dawna spekulowali, że szkło uderzeniowe na Księżycu może zawierać wodę. Ponad 50 lat temu misja Apollon przywiozła na Ziemię księżycowe skały i znalazła w nich wodę.

Chińscy eksperci zbadali skałę z misji Chang'e 5, która zakończyła się sukcesem w grudniu 2020 roku. Jak się okazało, każdy gram księżycowej skały zawiera 0,002 grama wody.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niewiele. Jednak w skali całego Księżyca mamy do czynienia z ogromnymi rezerwami. Konkretnie naukowcy szacują, że w szkle uderzeniowym może być zmagazynowane 2,7 *1014 kg (270 trylionów kg) wody. Dla porównania, na Ziemi znajduje się 1,26 *1024 kg wody.

Można by ją wykorzystać nie tylko do zamieszkania przez ludzi na naturalnym satelicie, ale także do produkcji paliwa rakietowego. Współczesne teorie naukowe sugerują, że woda na Księżycu powstaje w wyniku wiatrów słonecznych, gdy jony wodoru łączą się z tlenem w regolicie. Chociaż część wody wyparowuje, szkło uderzeniowe może ją absorbować i magazynować.

Źródło: Nature