SpaceX wystrzeliwuje satelitę Maxar z modułem TEMPO NASA za 90 mln dolarów, aby monitorować zanieczyszczenie powietrza w Ameryce Północnej

Autor: Maksim Panasovskyi | 07.04.2023, 16:16
SpaceX wystrzeliwuje satelitę Maxar z modułem TEMPO NASA za 90 mln dolarów, aby monitorować zanieczyszczenie powietrza w Ameryce Północnej

SpaceX zakończyło swój 23. udany start od początku 2023 roku. Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelitę Intelsat40e firmy Maxar Technologies.

Co wiadomo.

Start odbył się 7 kwietnia o godzinie 06:30 (CET). Był to czwarty start dla pierwszego stopnia, który wrócił na Ziemię i wylądował w Oceanie Atlantyckim. Czekała tam bezzałogowa platforma A Shortfall Of Gravitas. Miało to miejsce dziewięć minut po starcie.

Około pół godziny po starcie, Intelsat40e został wyniesiony przez górny stopień rakiety Falcon 9 do miejsca docelowego, skąd kontynuował swoją podróż samodzielnie. Satelita znajduje się na wysokości 36 000 km od równika. Jego pozycja względem Ziemi nie ulegnie zmianie. Dzięki temu statek kosmiczny będzie mógł wykonywać zdjęcia nad Ameryką Północną.

Intelsat40e został wyposażony w moduł Tropospheric Emissions Monitoring of Pollution (TEMPO) służący do wykrywania zanieczyszczeń. Został on opracowany przez National Aeronautics and Space Administration (NASA) we współpracy z Ball Aerospace. Agencja kosmiczna zapłaci za program 210 milionów dolarów, choć sam instrument kosztuje 90 milionów dolarów.

TEMPO będzie działał przez co najmniej 20 miesięcy. Przynajmniej taki jest czas trwania podstawowej misji modułu. Jeśli chodzi o satelitę Intelsat40e, to jego żywotność ma wynosić 15 lat.

Źródło: SpaceX