ESA uruchamia międzyplanetarną stację kosmiczną JUICE w celu poszukiwania życia na satelitach Jowisza

Autor: Maksim Panasovskyi | 15.04.2023, 16:26
ESA uruchamia międzyplanetarną stację kosmiczną JUICE w celu poszukiwania życia na satelitach Jowisza

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wysłała swoją pierwszą sondę na Jowisza. Nazywa się ona Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE). Opublikowaliśmy artykuł na kilka dni przed startem misji, ale teraz mamy kilka nowych informacji.

Co wiadomo.

Start JUICE był wyjątkowy. Aby mogło do niego dojść, otwarto okno startowe o długości zaledwie 1 sekundy. Wynikało to z chęci ESA do zminimalizowania strat paliwa.

Międzyplanetarna stacja kosmiczna została wystrzelona przez rakietę Airane 5. 29 minut po starcie sonda oddzieliła się i rozpoczęła proces rozmieszczania 10 paneli słonecznych o bokach 2,5 x 3,5 metra każdy. Ich łączna powierzchnia wynosi 85 metrów kwadratowych. Sonda JUICE waży 2 400 kg, a łącznie z paliwem prawie 6 000 kg.

Stacja wyposażona jest w instrumenty sondażowe JANUS, MAJIS, UVS, SWI, wysokościomierz laserowy GALA, echosondę RIME, eksperyment radiowy 3GM, magnetometr J-MAG, instrument fal radiowych i plazmowych RPWI oraz instrument środowiska cząstek PEP.

JUICE wykona kilka manewrów grawitacyjnych wokół Ziemi i jeden wokół Wenus. Jest to niezbędne do uzyskania przyspieszenia. Stacja rozpocznie działalność pod koniec 2030 lub na początku 2031 roku. Latem 2031 roku wejdzie na orbitę gazowego giganta, gdzie pozostanie przez cztery lata. W 2035 roku JUICE okrąży Jowisza i ostatecznie trafi na satelitę o nazwie Ganymede.

Celem misji jest poszukiwanie życia na lodowych satelitach największej planety Układu Słonecznego. Nazywają się one Ganymede, Europa i Callisto. Naukowcy uważają, że pod lodem mogą znajdować się oceany z płynną wodą, w których mogłoby istnieć życie biologiczne. Konkretnie księżyc Europa może mieć więcej wody niż nasza planeta.

Źródło: ESA