Chiny były w stanie zapalić "sztuczne słońce" na 403 sekundy, prawie czterokrotnie przekraczając poprzedni rekord świata

Autor: Maksim Panasovskyi | 17.04.2023, 23:00
Chiny były w stanie zapalić "sztuczne słońce" na 403 sekundy, prawie czterokrotnie przekraczając poprzedni rekord świata

Chińscy naukowcy kontynuują prace nad "sztucznym słońcem". W reaktorze termojądrowym Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) udało się ustanowić nowy rekord świata w czasie podtrzymywania plazmy wysokotemperaturowej.

Co wiadomo.

"Sztuczne słońce" Chin w kolejnym teście było w stanie pracować przez 403 sekundy. Poprzedni rekord świata wynosił zaledwie 101 sekund.

Nowe urządzenie nie jest jeszcze gotowe do ujawnienia danych ze swoich eksperymentów. Jak na razie eksperci trzymają w tajemnicy zarówno tryb pracy reaktora, jak i temperaturę, jaką udało mu się osiągnąć. Nie określono również rodzaju plazmy.

Przypuszcza się, że naukowcom udało się podgrzać elektrony w plazmie do temperatury 120 milionów stopni Celsjusza. To właśnie ten słupek został pobrany, gdy reaktor utrzymywał temperaturę przez 101 sekund. Wcześniej EAST trzymał podgrzane do 70 milionów stopni Celsjusza i do 160 milionów stopni Celsjusza plazmy elektronowe odpowiednio przez 1 056 i 20 sekund.

Światowy rekord w trzymaniu plazmy jonowej należy do południowokoreańskiego reaktora KSTAR - 100 mln stopni Celsjusza przez 30 sekund. Warto zauważyć, że podgrzewanie jonów w plazmie jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia reakcji termojądrowej.

W tym celu temperatura plazmy jonowej musi przekroczyć 100 milionów stopni Celsjusza. Ponieważ jony są cięższe od elektronów, do ich podgrzania potrzeba prawie 100% więcej energii.

Źródło: scmp