Naukowcy odkryli anomalię w Wielkim Zderzaczu Hadronów - trzy cząstki rejestrują się o 20% częściej niż przewiduje to Model Standardowy

Autor: Maksim Panasovskyi | 24.04.2023, 21:09
Naukowcy odkryli anomalię w Wielkim Zderzaczu Hadronów - trzy cząstki rejestrują się o 20% częściej niż przewiduje to Model Standardowy

Fizycy z CMS i ATLAS przeprowadzili eksperyment w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Pokazał on, że bozon W, a także top-kwark i top-antykwark, rejestrują się nieco częściej niż przewiduje Model Standardowy.

Co wiadomo

Trzy wymienione wyżej cząstki są rejestrowane podczas zderzeń proton-proton. Proces ich powstawania nosi nazwę ttW. Według naukowców jest to bardzo rzadkie zdarzenie, występujące średnio tylko raz na 50 000 zderzeń.

Naukowcy mogą zarejestrować kwarka górnego, jego antycząstkę i bozon W wyłącznie z produktów rozpadu. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie trzy cząstki rozpadają się niemal natychmiast po narodzinach.

Wiadomo, że proces ttW zachodzi o 20% częściej niż przewiduje to Model Standardowy, który opisuje elektromagnetyczne, słabe i silne oddziaływania wszystkich znanych nauce cząstek subatomowych. Odchylenia tego nie można nazwać dużym. Naukowcy mają jednak nadzieję, że badanie danych pomoże im zwiększyć dokładność innych eksperymentów, w tym poszukiwania bozonu Higgsa.

Naukowcy uważają, że anomalia zaobserwowana w Wielkim Zderzaczu Hadronów może mieć dwa wyjaśnienia. Po pierwsze, możliwe jest, że Model Standardowy nie zawiera wystarczającej ilości danych do badania procesu ttW. Po drugie, anomalia może być dowodem na istnienie Nowej Fizyki, która wyjaśnia niedociągnięcia Modelu Standardowego.

Źródło: SLAC