Naukowcy publikują pierwsze zdjęcia wykonane przez SuperBIT - unikalny teleskop uchwycił zderzenie galaktyk i Mgławicę Tarantula

Autor: Maksim Panasovskyi | 25.04.2023, 15:03
Naukowcy publikują pierwsze zdjęcia wykonane przez SuperBIT - unikalny teleskop uchwycił zderzenie galaktyk i Mgławicę Tarantula

Na stronie Uniwersytetu w Toronto opublikowano pierwsze zdjęcia wykonane przez Super Pressure Balloon-Borne Imaging Telescope (SuperBIT). Udało się na nich uchwycić Mgławicę Tarantula oraz zderzenie dwóch galaktyk.

Co wiadomo

Mgławica Tarantula znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana, 179 000 lat świetlnych od Ziemi. Głównym elementem jest zjonizowany wodór. Zderzające się galaktyki NGC 4039 i NGC 4038 również zostały uchwycone w obiektywie SuperBIT.

Wyjątkowość teleskopu polega na tym, że nie znajduje się on w przestrzeni kosmicznej, ale raczej w stratosferze na wysokości 33,5 km nad powierzchnią naszej planety. SuperBIT wykorzystuje hel jako materiał pędny, a do jego powrotu na Ziemię przewidziano system spadochronowy.

W rozwój teleskopu zaangażowani byli eksperci z University of Toronto, Princeton University, Durham University oraz National Aeronautics and Space Administration (NASA). Ostateczne testy odbyły się w 2019 roku. Koszt instrumentu to 5 milionów dolarów, inżynierowie otrzymali już fundusze na jego modernizację.

Teleskop stratosferyczny został wystrzelony z Nowej Zelandii za pomocą ogromnego stratostatu. Rozpoczął działanie w zeszłym tygodniu i będzie robił więcej zdjęć wszechświata, gdy będzie podróżował wokół południowej półkuli naszej planety, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe. SuperBIT działa w nocy, a w ciągu dnia ładuje baterie słoneczne.

Naukowcy zamierzają wykorzystać nowy teleskop do pomiaru soczewkowania grawitacyjnego i mają nadzieję zrozumieć naturę ciemnej materii. SuperBIT może być w stanie dowiedzieć się, czy cząstki ciemnej materii są w stanie odpychać się od siebie. Teleskop będzie w stanie mapować skupiska ciemnej materii poprzez wykrywanie ugięcia promieni świetlnych.

Źródło: Uniwersytet w Toronto