Należąca do NASA stacja międzyplanetarna Juno ma dziś dokonać rekordowego zbliżenia do najbardziej aktywnego wulkanicznie ciała Układu Słonecznego

Autor: Maksim Panasovskyi | 16.05.2023, 15:01
Należąca do NASA stacja międzyplanetarna Juno ma dziś dokonać rekordowego zbliżenia do najbardziej aktywnego wulkanicznie ciała Układu Słonecznego

Dziś stacja międzyplanetarna Juno zbliży się na rekordowo małą odległość do satelity Jowisza - Io. Jest to najbardziej aktywne wulkanicznie ciało w naszym układzie gwiezdnym.

Co wiadomo

Kosztująca ponad 1 miliard dolarów sonda została wystrzelona w kosmos późnym latem 2011 roku. Do układu Jowisza dotarła w lipcu 2016 roku. W dniu 29 września ubiegłego roku jej okres orbitalny został skrócony do 38 dni po spotkaniu z satelitą Europa. Zbieżność z Io skróci okres orbitalny do 32 dni. Statek kosmiczny przeleci w odległości około 35 500 km od ciała kosmicznego.

Pod względem wielkości Io jest nieco większa od Księżyca. Satelita Jowisza jest uważany za najbardziej wulkaniczne ciało w Układzie Słonecznym. Wynika to z grawitacyjnego przyciągania Jowisza i jego masywnych księżyców, które deformuje Io i prowokuje erupcje wulkaniczne.

Juno została zaprojektowana do badania największej planety w Układzie Słonecznym. Statek kosmiczny pozostał sprawny po zakończeniu misji, więc naukowcy wysłali go do zbadania najbardziej masywnych księżyców Jowisza.

Stacja międzyplanetarna będzie nadal zbliżać się do Io. W przyszłym roku Juno przeleci zaledwie 1500 km od powierzchni wulkanicznego satelity.

Źródło: NASA