Naukowcy wykorzystują neutrina do wykrywania źródeł wysokoenergetycznego promieniowania kosmicznego w centrum Drogi Mlecznej

Autor: Maksim Panasovskyi | 30.06.2023, 23:02
Naukowcy wykorzystują neutrina do wykrywania źródeł wysokoenergetycznego promieniowania kosmicznego w centrum Drogi Mlecznej

Naukowcy opracowali nowy sposób badania kosmosu. Robią to za pomocą neutralnych cząstek fundamentalnych zwanych neutrinami.

Co wiadomo

Naukowcy szukają sposobów na wykrycie źródeł wysokoenergetycznych cząstek. Problem polega na tym, że naładowane cząstki znacząco zmieniają swoje trajektorie pod wpływem pól magnetycznych. Z tego powodu naukowcy nie są w stanie prześledzić ich drogi.

Wyjściem może być wykorzystanie neutrin, ponieważ cząstki te mają niewielką lub żadną interakcję z materią lub polami magnetycznymi. Wynika to z ich ultraniskiej masy, która jest bliska zeru, oraz braku ładunku. Z tego powodu cząstki podróżują w linii prostej, a naukowcy mogą prześledzić ich pochodzenie.

W drodze na Ziemię neutrina zderzają się z kosmicznym pyłem i gazem. W wyniku zderzenia powstają pary kwark-antykwark, które rozpadają się, tworząc wysokoenergetyczne neutrina elektronowe. Śledząc trajektorię, można wykryć źródła wysokoenergetycznych cząstek.

Naukowcy opracowali nową metodę analizy, która pozwoliła inaczej spojrzeć na mapę Drogi Mlecznej. Okazuje się, że w centrum naszej galaktyki znajdują się źródła wysokoenergetycznych neutrin. Proces ten należy teraz zbadać.

Źródło: Science Alert