James Webb spojrzał prawie 13 miliardów lat wstecz i zobaczył światło pierwszych gwiazd Wszechświata

Autor: Maksim Panasovskyi | 01.07.2023, 15:20
James Webb spojrzał prawie 13 miliardów lat wstecz i zobaczył światło pierwszych gwiazd Wszechświata

James Webb pomógł naukowcom uchwycić wyjątkowy obraz. Teleskop kosmiczny spojrzał prawie 13 miliardów lat wstecz.

Co wiadomo

Astronomowie byli wcześniej w stanie zobaczyć gwiazdy i galaktyki oddalone o 10 miliardów lat świetlnych za pomocą orbitującego teleskopu Hubble'a. Kosmiczne Obserwatorium Jamesa Webba było w stanie spojrzeć na gwiazdy w świetle kwazarów (aktywnych czarnych dziur) oddalonych o 12,8 miliarda i 12,9 miliarda lat świetlnych, gdy nasz Wszechświat miał 880 i 870 milionów lat.

Odkrycia te pozwolą naukowcom na dalsze badanie ewolucji galaktyk i kwazarów we wczesnych stadiach rozwoju Wszechświata. Co najważniejsze, James Webb był w stanie zobaczyć światło pojedynczych gwiazd na tle światła kwazarów. Dzięki temu naukowcy będą mogli określić masy odległych galaktyk.

W naszym przypadku w obiektywie Jamesa Webba znalazły się kwazary J2236+0032 i J2255+0251. W tym czasie galaktyki były 130 miliardów i 30 miliardów razy bardziej masywne niż Słońce, podczas gdy czarne dziury były 1,4 miliarda i 0,2 miliarda razy bardziej masywne niż nasza gwiazda.

Naukowcy znają obecnie zależność masy kwazarów od masy galaktyk, ale nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, z czym jest to związane. Być może promieniowanie z czarnych dziur wpływa na aktywność formowania się gwiazd. Inna teoria głosi, że dziury mogą rosnąć proporcjonalnie do wzrostu galaktyk w procesie łączenia się.

Źródło: space