Trwające 20 lat badania 190 supermasywnych czarnych dziur wykazały, że u zarania Wszechświata czas płynął pięć razy wolniej niż obecnie

Autor: Maksim Panasovskyi | 04.07.2023, 23:20
Trwające 20 lat badania 190 supermasywnych czarnych dziur wykazały, że u zarania Wszechświata czas płynął pięć razy wolniej niż obecnie

Albert Einstein udowodnił dziesiątki lat temu, że czas i przestrzeń są nierozłączne. Jednak z powodu ekspansji Wszechświata wydarzenia, które miały miejsce po Wielkim Wybuchu, wydają się teraz spowolnione. Jak się okazało, u zarania Wszechświata czas płynął wielokrotnie wolniej niż obecnie.

Co wiadomo

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Sydney. Ich badanie trwało dwie dekady. W tym czasie zaobserwowali 190 aktywnych supermasywnych czarnych dziur w centrach galaktyk. Emitują one intensywne promieniowanie i nazywane są kwazarami.

Naukowcy obserwowali zniekształcone promieniowanie supermasywnych czarnych dziur. Kwazary zostały wybrane tak, aby ich jasność zmieniała się w ten sam sposób. Następnie naukowcy obliczyli częstotliwości zniekształceń kwazarów, które znajdują się mniej więcej w tej samej odległości od siebie.

Emisje, które astronomowie mogą teraz wykryć, zostały wyemitowane 3-12 miliardów lat temu. Porównując częstotliwości zniekształceń, naukowcy odkryli, że w przeszłości czas płynął wolniej niż obecnie. W szczególności, 3 miliardy lat temu był 1,2 razy wolniejszy, a 12 miliardów lat temu był 5 razy wolniejszy.

Źródło: Uniwersytet Sidney
Zdjęcie: kosmos