Lockheed opracuje międzykontynentalny pocisk przechwytujący dla armii USA

Autor: Mykhailo Stoliar | 17.04.2024, 09:10
Lockheed opracuje międzykontynentalny pocisk przechwytujący dla armii USA

Lockheed Martin wygrał kontrakt z amerykańską agencją obrony przeciwrakietowej na opracowanie nowej generacji międzykontynentalnych rakiet przechwytujących.

Co wiadomo

Wartość kontraktu wynosi około 17 miliardów dolarów. Ma on na celu poprawę skuteczności systemu obrony przeciwrakietowej i zapewnienie bezpieczeństwa kraju przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony krajów takich jak Korea Północna i Iran.

Lockheed opracuje pocisk przeciwlotniczy nowej generacji, który usprawni istniejący system obrony przeciwrakietowej GMD. Kontrakt obejmuje również stworzenie sieci radarów i innego niezbędnego sprzętu. Pierwszy pocisk przechwytujący ma wejść do służby w 2028 roku.

Firma podkreśliła swoją zdolność do dostarczania niezawodnych i skutecznych rakiet przechwytujących na potrzeby armii. Akcje spółki wzrosły o 0,60% po ogłoszeniu zwycięskiego kontraktu.

Ground-Based Midcourse Defence (GMD)

Co ciekawe, rządowe szacunki sugerują, że nowy program rozwoju rakiet przechwytujących będzie kosztował około 17,7 miliarda dolarów. W budżecie na następny rok fiskalny administracja Bidena zaproponowała przeznaczenie 28,4 mld USD na systemy obrony przeciwrakietowej.

Prace nad programem obrony naziemnej rozpoczęły się pod koniec lat 90-tych. Od tego czasu wydano 40 miliardów dolarów. Chociaż ponad połowa wszystkich testów systemu zakończyła się sukcesem, Biuro Dyrektora Testów Operacyjnych i Oceny Pentagonu poinformowało w 2023 r., że GMD może bronić się przed "niewielką liczbą zagrożeń rakietami balistycznymi".

Źródło: Reuters