Snapdragon X Elite jest wielokrotnie bardziej wydajny niż Apple M2 w teście wielordzeniowym, ale gorszy od niego w teście jednordzeniowym

Autor: Vlad Cherevko | 27.05.2024, 12:36
Snapdragon X Elite jest wielokrotnie bardziej wydajny niż Apple M2 w teście wielordzeniowym, ale gorszy od niego w teście jednordzeniowym

W najnowszym porównaniu wydajności, nowy laptop Surface Microsoftu z SoC Snapdragon X Elite wypadł bardzo dobrze, pokonując układ M2 firmy Apple w testach wielordzeniowych. Laptopy te są już dostępne w przedsprzedaży, a ich wysyłka rozpocznie się w lipcu.

Co wiadomo

Entuzjasta sprzętu HXL udostępnił wyniki testów, które pokazują, że nowy procesor może konkurować z układem M2 firmy Apple. W testach wykorzystano CPU-Z do oceny wydajności Surface Laptop 7 z SoC Snapdragon X Elite X1E-78-100. HXL użył wirtualnego systemu Windows 11, aby porównać go z MacBookiem na chipie M2, co może mieć wpływ na wyniki testów.

Ostatecznie Surface Laptop 7 wypadł znacznie lepiej w teście wielordzeniowym, zdobywając 7 923,5 punktów w porównaniu do 3 822,3 punktów M2. Jednak w teście jednowątkowym M2 utrzymał swoją przewagę, zdobywając 749,5 punktów w porównaniu do 686,0 punktów dla Snapdragon X Elite.

Jest to pierwsze porównanie, które pokazuje potencjał układów Snapdragon X Elite jako alternatywy dla chipsetów Apple z serii M. Qualcomm oferuje również oficjalne wsparcie Linuksa dla procesorów Snapdragon X, co może spodobać się fanom systemów operacyjnych typu open source.

Tym samym nowy układ Snapdragon X Elite może być poważnym konkurentem dla układów Apple z serii M, zwłaszcza dla użytkowników poszukujących urządzeń o smukłej konstrukcji i dłuższej żywotności baterii. Potrzeba jednak więcej danych, aby w pełni zrozumieć ich porównywalną wydajność.

Źródło: @9550pro