USA ponownie przełożyły sankcji wobec Huawei i ponownie oskarżyły firmę o kradzież własności intelektualnej

Autor: Helena Szczerbań | 15.02.2020, 17:59
USA ponownie przełożyły sankcji wobec Huawei i ponownie oskarżyły firmę o kradzież własności intelektualnej

Historia konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi a chińską firmą Huawei trwa nadal i to jeszcze nie koniec.

Sankcje przełożone

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych po raz kolejny przedłużył tymczasową ogólną licencję na współpracę z Huawei. Faktem jest, że poprzednie zezwolenie wygasa jutro, 16 lutego.

Tylko tym razem licencja została wydana nie na 90 dni, jak poprzednio, ale na 45..

„Konieczne jest 45-dniowe przedłużenie, aby umożliwić obecnym dostawcom usług telekomunikacyjnych, zwłaszcza w wiejskich społecznościach USA, dalsze tymczasowe i bezpieczne działanie istniejących sieci, przy jednoczesnym określeniu alternatywnych rozwiązań Huawei dla przyszłych prac”, powiedział minister w oświadczeniu.

Wydaje się, że ten stan zawieszenia będzie trwał przez kilka miesięcy.

Kolejne oskarzenia

Jednocześnie amerykańscy prokuratorzy oskarżyli Huawei o kradzież tajemnic handlowych i pomoc Iranowi w omijaniu sankcji.

Akt oskarżenia mówi: „Aby uzyskać dostęp do tajemnic handlowych, pracownicy Huawei stosowali różne taktyki - od uzyskiwania informacji przez rekrutowanych badaczy po fizyczny dostęp do rozwoju”.

FBI ogłosiło również dowody prowadzenia interesów z krajami objętymi sankcjami USA. W wewnętrznej korespondencji Huawei ukrył je za kodami: na przykład kod „A2” oznaczał Iran, a kod „A4” oznaczał KRLD. Huawei działał w tych krajach przez oddział Skycom, podczas gdy pracownicy Huawei odmawiali połączenia między obiema firmami.

Huawei już odpowiedział na te zarzuty, nazywając je „prześladowaniami politycznymi” i mówiąc, że rząd USA „wykorzystuje pełną moc całego narodu do prześladowania prywatnej firmy”.

„W tych sporach żaden sąd nie stwierdził, że Huawei był zaangażowany w kradzież własności intelektualnej, ani nie zażądał od Huawei odszkodowania za szkody w prawach własności intelektualnej innych osób. Departament Sprawiedliwości USA ponownie rozważa wcześniej rozwiązane sprawy cywilne jako sprawy karne. Jest to selektywne, motywowane politycznie egzekwowanie przepisów sprzeczne z ogólnymi standardami sądowymi. To prześladowania polityczne, proste i jednoznaczne. ”

Źródło: US Department of Commerce, Departament Sprawiedliwości, Huawei

{% Urządzenie 788%}