Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier

Autor: Aleksander Czub | 06.08.2021, 16:57
Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier
.

ASUS ROG Strix XG43UQ to jeden z najlepszych monitorów gamingowych dla osób szukających przede wszystkim opcji do gier na konsolach nowej generacji. Obsługuje sygnał 4K@120Hz po podłączeniu przez HDMI 2.1, dzięki czemu idealnie nadaje się do PlayStation 5 i Xbox Series X. Ale firma nie zapomniała także o graczach PC: poprzez DisplayPort 1.4 można uzyskać obraz 4K przy odświeżaniu do 144Hz, wsparcie dla synchronizacji ramek AMD FreeSync Premium Pro oraz bezstratnej kompresji sygnału DSC. Monitor wyposażony jest w doskonałej jakości matrycę VA o wysokiej jakości odwzorowania kolorów, bardzo wysokiej jasności maksymalnej, obsłudze standardu Display HDR1000 oraz czasie reakcji piksela 1ms. Miłym bonusem jest bardzo dobra jakość i moc wbudowanego systemu audio, który nie ustępuje telewizorom o podobnej przekątnej. Głównym argumentem przeciwko ASUS ROG Strix XG43UQ jest jego cena. Nie jest on obecnie wystawiony na sprzedaż, ale należy się spodziewać około 55,000gns. Inną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest 43-calowa przekątna, która może być mała, jeśli planujesz używać monitora w salonie zamiast telewizora.

5 powodów, dla których warto go kupić.

5 powodów, dla których warto kupić ASUS ROG Strix XG43UQ:

    .
  • Wspaniały 43-calowy wyświetlacz VA o bardzo wysokiej jasności i obsłudze Display HDR1000;
  • .
  • Do 144Hz częstotliwości odświeżania, technologia AMD FreeSync Premium Pro, ELMB i Display Stream Compression

;.
  • zawiera pełną gamę portów, w tym parę HDMI 2.1 i DisplayPort 1.4;
  • .
  • Mnóstwo trybów pracy, dodatkowe funkcje gier i bonus w postaci pilota zdalnego sterowania
  • .
  • silna moc i jakość dźwięku.
  • .

    2 powody, dla których nie warto kupować ASUS ROG Strix XG43UQ:

    >.
      .
    • Wysoki punkt cenowy
    • .
    • Masz duży salon i potrzebujesz większego rozmiaru przekątnej
    • .
    .

    Szybkie przejścia:

    .

    Co znajduje się w opakowaniu?

    Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier-2

    Oprócz samego monitora ASUS ROG Strix XG43UQ, w ogromnym pudle wysyłkowym znajduje się przyzwoita ilość akcesoriów. DisplayPort, HDMI, kabel hub USB 3.0, pilot zdalnego sterowania, zdejmowane podświetlenie projektora, kabel zasilający, zasilacz, zestaw naklejek ROG, dokumentacja (w tym raport z kalibracji fabrycznej), a nawet sześciokąt.

    Jak wygląda ASUS ROG Strix XG43UQ?

    Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier-3

    Monitor ASUS ROG Strix XG43UQ wygląda bardziej jak telewizor niż monitor. Choć jak na dzisiejsze standardy, 43 cale to trochę mało jak na telewizor. Jednocześnie przód monitora nie wygląda krzykliwie: niezbyt szeroka czarna plastikowa ramka na obwodzie z logo ROG na spodzie. O pozycjonowaniu gracza świadczy podświetlenie, które wyświetla logo ROG na stole pod monitorem. Ale można to przełączyć. W rzeczywistości można go usunąć.

    Przykręca się go z tyłu monitora, obok podstawki, i podłącza do odpowiedniego portu AURA. Sam stojak jest metalowy i solidny. Ma kształt klina i jest bardzo imponujących rozmiarów, co nie dziwi przy tak ukośnych rozmiarach. Dla dodatkowej stabilności i (przypuszczalnie) w celu uniknięcia uszkodzenia stołu, na spodzie znajdują się dodatkowe okrągłe gumowane podkładki w trzech punktach podparcia.

    .

    Cały tylny panel wykonany jest z matowego białego plastiku. Tak, jak organicznie wyglądałoby PlayStation 5 lub Xbox Series S. Powierzchnia jest usiana licznymi otworami wentylacyjnymi i pokryta geometrycznymi wzorami, które są znane z innych modeli ROG. Po prawej stronie znajduje się duże logo linii. Na środku znajdują się cztery otwory pod białymi zatyczkami. Są one przeznaczone do montażu na ścianie zgodnie ze standardem VESA100x100. Podstawę można odkręcić za pomocą dołączonego sześciokąta. W prawym dolnym rogu znajduje się gniazdo blokady Kensington Lock

    Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier-16

    Monitor nie zajmuje zbyt wiele miejsca na tylnej ściance. Należy jednak pamiętać o wielkości przekątnej: nadal nie jest tak wygodnie siedzieć przed 43-calowym monitorem, jak przed bardziej konwencjonalnym, mniejszym modelem.

    Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier-17

    Panel kontrolny monitora składa się z czterech przycisków i pięciopozycyjnego joysticka, jak we wszystkich modelach gamingowych firmy ASUS. Panel sterowania znajduje się w lewej dolnej części tylnego panelu monitora. Z boku pojawiają się konfigurowalne symbole ułatwiające nawigację.

    Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier-18

    Wszystkie dostępne złącza umieszczone są na dwóch podkładkach, jedna skierowana w dół, druga w bok. Podobne rozwiązania stosowane są w telewizorach. A dla bardziej estetycznego wyglądu, jest zdejmowana osłona, która zakrywa kable i dolny pokład.

    Na dole po prawej stronie znajduje się mała biała dioda LED, która sygnalizuje pracę monitora. Obok niego, na przednim panelu, znajduje się małe okienko do odbioru sygnału IR z pilota.

    Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier-25
    .

    Jakość wykonania ASUS ROG Strix XG43UQ jest doskonała dzięki solidnej konstrukcji, nic się nie chwieje, nie ściera i nie pęka. Jeśli chodzi o wygląd, to okazał się on dość uniwersalny. Choć, subiektywnie rzecz biorąc, przedni panel wyglądałby ciekawiej w tej samej bieli co tył.

    Co z użytecznością, poprawkami i złączami?

    .

    Na bocznym panelu ze złączami znajdują się dwa porty HDMI 2.0, hub USB z dwoma portami USB 3.0 (z portem do ich podłączenia w pobliżu) oraz dwa gniazda słuchawkowe 3,5 mm. Drugi panel jest skierowany ku dołowi i znajduje się pod ozdobną osłoną. Sugeruje to, że te złącza nie są często używane. Na tym panelu znajdują się dwa HDMI 2.1, jeden DisplayPort 1.4, złącze zasilania oraz port AURA (tak naprawdę to starożytne MiniUSB) dla podświetlenia.

    Złącze zasilacza znajduje się na przednim panelu wyświetlacza.

    Podstawka nie jest zbyt funkcjonalna. W rzeczywistości umożliwia on jedynie regulację kąta nachylenia monitora w zakresie od +10° do -5°.

    Przyciski sterujące są zaimplementowane jak zwykle w przypadku monitorów ASUS. Joystick steruje nawigacją i potwierdzaniem menu. Poniższe przyciski to przycisk anulowania (wyświetlają również etykiety funkcji przycisków), wyboru źródła, przełączania trybu obrazu GameVisual oraz przycisk zasilania.

    Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier-34

    Menu ekranowe podzielone jest na sekcje, z bieżącą rozdzielczością, częstotliwością odświeżania, trybem kolorów, aktywnością podświetlenia AURA i HDR wyświetlaną w prawym górnym rogu. Pierwsza pozycja w menu Gaming konfiguruje podkręcanie matrycy, AMD FreeSync Premium Pro, ELMB - Extreme Low Motion Blur redukujący rozmycie ruchu poprzez wstawienie czarnej ramki (oraz ELBM Sync). Nie może działać jednocześnie z FreeSync Premium i po aktywacji blokuje jasność. Następnie znajduje się sekcja GamePlus i GameVisual z mnóstwem presetów, w tym sRGB, FPS, Racing, MOBA, Cinema itd. Ostatnim elementem jest podświetlenie cieni ShadowBoost. Kolejne sekcje menu to Obraz i Kolor, gdzie regulujemy jasność, kontrast, HDR, gammę, nasycenie i temperaturę barwową obrazu. Kolejne to wybór wejścia sygnału, Picture-in-Picture, jeśli podłączonych jest wiele źródeł oraz Backlight Setting, gdzie można wybrać kolor i efekt lokalnie na monitorze lub włączyć AURA Sync, aby zsynchronizować podświetlenie z innymi urządzeniami ASUS ROG. Sekcja MyFavorite pozwala na zmianę przypisania czynności do przycisków fizycznych, które domyślnie odpowiadają za wybór źródła i przełączanie trybu GameVisual. Ostatnia sekcja menu OSD zawiera ustawienia ogólne, w tym język menu, reset, ustawienia dźwięku, tryb oszczędzania energii, wyświetlanie operacji itd.

    Wszystko to można zrobić za pomocą dołączonego pilota zdalnego sterowania, co wskazuje na to, że nie jest to zwykły monitor. I może być łatwo zainstalowany w salonie w miejscu telewizora. W tym przypadku menu OSD jest wyświetlane w powiększonym formacie, dzięki czemu jest widoczne z większej odległości.

    Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier-52

    Jak ASUS ROG Strix XG43UQ radzi sobie z jakością obrazu?

    .

    Opis ASUS ROG Strix XG43UQ posiada 43,4-calowy panel VA z matowym wykończeniem, rozdzielczością 4K (3840x2160) i podświetleniem W-LED. Na stronie jest napisane, że jest to matryca 10-bitowa. W rzeczywistości jest to tylko częściowa prawda: 8-bit + FRC. Chociaż, wyprzedzając temat, warto powiedzieć, że to wcale nie jest problem. Pokrycie kolorów wynosi 90% przestrzeni barw DCI-P3. Maksymalna częstotliwość odświeżania wynosi 144Hz, a minimalny czas reakcji piksela to 1ms MPRT (Motion Picture Response Time). Maksymalna deklarowana jasność to 750 cd/m², a wartość szczytowa to 1000 cd/m². Monitor jest zgodny z technologią DisplayHDR 1000. Warto również wspomnieć o wsparciu dla standardu DSC (Display Stream Compression), który pozwala na bezstratną kompresję obrazu DisplayPort z minimalnym opóźnieniem.

    >
    Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier-53
    .

    Obraz na ekranie ASUS ROG Strix XG43UQ jest imponujący. Zarówno pod względem jasności, jak i nasycenia kolorów. Matryca VA daje obraz o wysokim kontraście i głębokiej czerni. Kąty widzenia są maksymalne. Owszem, spada nieco kontrast i pojawiają się nieco żółtawe odcienie charakterystyczne dla VA. Jest ona jednak wyrażona w sposób minimalny. Efekt poświaty jest prawie nieobecny, a równomierność podświetlenia jest bardzo dobra. Jakiekolwiek odblaski są prawdopodobnie zauważalne tylko w całkowicie ciemnym pomieszczeniu przy maksymalnej jasności. Dzięki wysokiej jasności maksymalnej, treści HDR wyglądają na monitorze bardzo fajnie, czy to w grach, czy w filmach. Jedyną rzeczą, która może być myląca, jest nieco wyższa jasność minimalna: w całkowitej ciemności obraz może wydawać się zbyt jasny.

    .

    Testy przeprowadzono w czterech trybach, przy czym monitor został całkowicie przywrócony do domyślnych ustawień fabrycznych. W trybie FPS zmierzyliśmy imponującą jasność 727,104 cd/m² (prawie deklarowane 750 cd/m²), poziom czerni osiągnął 0,365 cd/m², a współczynnik kontrastu statycznego wyniósł 1992:1. Odwzorowanie kolorów jest również dobre, z gamą kolorów nieco szerszą niż sRGB, temperaturą barwową pomiędzy 6500 a 7500K i minimalnym przekroczeniem barwy niebieskiej.

    W trybie RPG/RTS wszystkie metryki są praktycznie takie same. Jasność maksymalna: 727,91cd/m²:

    W trybie scenerii wyniki są bardzo zbliżone: odwzorowanie kolorów jest nieco gorsze, ale jasność maksymalna jest mniej więcej taka sama: 722,533cd/m². W trybie scenariusza wyniki są bardzo zbliżone.

    W trybie sRGB gama kolorów jest odpowiednio bardzo zbliżona do przestrzeni barw sRGB. Co ciekawe, bardziej przystępne cenowo modele ASUS-a miały w tym trybie rejestrowaną jasność. ASUS ROG Strix XG43UQ może ją regulować, jest ona nieco niższa niż w poprzednich trybach: 657,967 cd/m². Jasność czarnego pola wynosi 0,36 cd/m², a współczynnik kontrastu 1828:1.

    Jak się sprawował i co z jakością dźwięku?

    .

    Na początek trochę teorii. Monitor obsługuje sygnał 4K przy 120Hz, VRR i niskie opóźnienia po podłączeniu przez HDMI 2.1. Jest to idealne rozwiązanie dla obecnych konsol z serii PlayStation 5 i Xbox. Niestety, takich gier nie ma jeszcze zbyt wiele. Na PS5 są to Destiny 2, Devil May Cry 5 SE, DIRT 5, Borderlands 3, Call of Duty: Black Ops Cold War, Tony Hawk's Pro Skater 1+2, Rainbow Six Siege oraz Nioh 1 i 2 Remastered. Firma nie zapomniała także o graczach PC: możesz uzyskać rozdzielczość 4K przy częstotliwości odświeżania do 144 Hz za pośrednictwem portu DisplayPort 1.4. Obsługiwany jest także najbardziej zaawansowany wariant synchronizacji częstotliwości odświeżania firmy AMD - FreeSync Premium Pro, który zapewnia minimalne opóźnienia podczas wyświetlania treści SDR i HDR. Kolejnym atutem DisplayPort 1.4 jest obsługa bezstratnej technologii Display Stream Compression (DSC). Kolejną kluczową zaletą monitora (zwłaszcza w porównaniu z telewizorami) jest szybki czas reakcji piksela (MPRT) wynoszący 1 ms, wykorzystujący technologię Extreme Low Motion Blur (ELMB) oraz podkręcanie matrycy.

    Od teorii do praktyki, gry są bardzo wygodne, gdy masz nowoczesną konsolę lub potężny komputer do gier zdolny do odtwarzania gier 4K przy przyzwoitej framerate. W takich warunkach obraz jest bardzo wyraźny, płynny, bez rozmyć, artefaktów czy rozrywania klatek. Jedynym kontrowersyjnym punktem jest przekątna monitora. W przypadku scenariusza "monitorowego" jest to dużo, a ponieważ nie można usiąść za zwykłym monitorem, trzeba się odsunąć nieco dalej. Jako opcja ustawienia w salonie może wydawać się nieco mały, zwłaszcza jeśli pokój jest duży i chcesz usiąść z przyjaciółmi i zagrać w Mortal Kombat.

    Recenzja ASUS ROG Strix XG43UQ: najlepszy monitor dla next-genowych konsol do gier-94

    Niewiele można powiedzieć o dźwięku w monitorach. Głośników brak lub są "na pokaz" 2x2W. W tym przypadku jednak zainstalowano system stereo z głośnikami 10W, który daje bardzo przyzwoity dźwięk, zarówno pod względem głośności, jak i jakości. Na równi z telewizorami o porównywalnej wielkości. Tak, dla melomanów to nie wystarczy, aby cieszyć się muzyką. Ale do gier i filmów więcej niż wystarczające.

    >

    Dolna linia. Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o ASUS ROG Strix XG43UQ:

    .
      .
    • ASUS ROG Strix XG43UQ to jeden z najlepszych obecnie dostępnych monitorów do gier zarówno na komputerach PC, jak i na konsolach do gier najnowszej generacji
    • .
    • Wszystkie nowoczesne porty: 2xHDMI 2.1, 2xHDMI 2.0, DisplayPort 1.4, 2x3,5mm gniazdo słuchawkowe oraz hub USB.
    • Wyświetlacz obsługuje 4K, 120Hz z VRR i niskimi opóźnieniami przez HDMI 2.1 oraz 4K, 144Hz z AMD FreeSync Premium Pro przez DisplayPort 1.4
    . . . . . . . .
    Funkcje ASUS ROG Strix XG43UQ
    Przekątna43"
    . Typ macierzy. VA. . Aspect Ratio. 16:9. . Rozdzielczość. 3840x2160. . Kontrast. 4,000:1 (statyczny), 1,000,000:1 (dynamiczny). . Kąty widzenia. 178 / 178. . Wyświetlane kolory. 10 bitów (8 bitów + FRC). . Pixel pitch. 0.2451x0.2451mm. . Czas raportu. 1ms MPRT (Motion Picture Response Time). . Jasność. 750 cd/m2 (1000 cd/m2 szczyt), obsługa HDR1000. . Maksymalna częstotliwość odświeżania. 144Hz. Pokrycie. anti-glare. Porty i złącza. DisplayPort 1.4, 2xHDMI 2.0, 2xHDMI 2.1, 3.5mm audio, 2xUSB 3.0 (i sygnalizacyjny USB 3.0), Kensington Lock. . Montaż ścienny. VESA 100x100. . . Wbudowane głośniki. 2x10W. . Rozmiar (z podstawką). 974.58x631.31x301.5 мм . Waga (z podstawką). 15,3 kg. .
    .


    Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:

    .