Najlepsze smartfony z mocną baterią

Autor: Bogdan Czub | 01.11.2021, 13:37

Czas pracy na baterii jest jednym z czynników decydujących o wyborze smartfona. Jest to również słaby punkt większości urządzeń w sklepach. Pewnie nieraz pomyślałeś, że fajnie byłoby mieć mocną baterię, której nie trzeba by ładować całymi dniami. Ale czas pracy na baterii to nie tylko pojemność baterii. Dużo zależy od procesora, wyświetlacza, oprogramowania itd. W tym artykule przyglądamy się pięciu niewymuszonym smartfonom z potężną baterią, ciesząc się ceną.

Treść artykułu:

Top pick: Samsung Galaxy M20

Najlepsze smartfony z mocną baterią

Samsung nie zamierza oddać rynku smartfonów bez walki chińskim producentom i wprowadził nową serię M, która ma konkurować w segmencie średniobudżetowym. Mieliśmy już recenzję Samsunga Galaxy M20 z akumulatorem o pojemności 5000 mAh. Urządzenie dobrze spisywało się pod względem czasu pracy na baterii. Przy aktywnym użytkowaniu wytrzyma od półtora do dwóch pełnych dni, a w trybie umiarkowanym jedno ładowanie może wystarczyć na trzy dni. Dostępne są również dwa tryby oszczędzania energii, które pomagają wydłużyć czas pracy baterii. W zestawie znajduje się szybka ładowarka 15W. Port USB Typ-C.

Samsung Galaxy M20 otrzymał 6,3-calowy wyświetlacz PLS (analogowy IPS) o rozdzielczości 2340x1080 pikseli, cienkie ramki i wycięcie w kształcie łezki dla przedniej kamery. Za wydajność odpowiada ośmiordzeniowy procesor Exynos 7904. Chipset jest szybki w aplikacjach, ale w ciężkich grach trzeba będzie ograniczyć się do średnich lub niskich ustawień graficznych. Sprzedajemy wersję z 4 gigabajtami pamięci RAM i 64 gigabajtami pamięci wewnętrznej. Dodatkowym atutem jest potrójna tacka na kartę microSD i dwie karty SIM.

Z tyłu smartfona znajduje się podwójny aparat fotograficzny. Mówiąc o głównej, 13-megapikselowej jednostce z optyką f/1.9, jakość zdjęć jest na poziomie konkurentów - niezła w dzień i tak samo zła w nocy. 5-megapikselowy "widescreen" z kątem widzenia 120 stopni i przysłoną f/2.2 jest bardziej wybaczający, można uzyskać przyzwoite zdjęcie tylko w dobrym świetle. Jest to jednak lepsze niż prawie bezużyteczne czujniki bokeh. Galaxy M20 również posiada funkcję rozmycia tła, ale działa ona tylko na zdjęciach portretowych. Kamera selfie 8MP (f/2.0) obsługuje rozpoznawanie twarzy, aby odblokować smartfon. Można również użyć skanera linii papilarnych.

Korpus urządzenia jest w całości plastikowy. Błyszczący tylny panel jest śliski i będzie zbierał zarysowania, więc nie zaszkodzi etui (na AliExpress znajdziesz opcje na każdy gust). W przeciwieństwie do większości budżetowych "chińczyków", urządzenie Samsunga obsługuje NFC. Cena wynosi około 230 dolarów.

3 powody, dla których warto kupić 2 powody, dla których nie warto kupować
  • długie przebiegi
  • duża jakość ekranu
  • NFC do płacenia smartfonem
  • procesor nie do gier
  • śliska obudowa

alternatywa: Asus ZenFone Max Pro (M1)

Najlepsze smartfony z mocną baterią-2

Optymalny balans między wydajnością a czasem pracy na baterii - to o Asusie ZenFone Max Pro (M1). Smartfon zbudowany jest na ośmiordzeniowym układzie Snapdragon 636, który "uciągnie" każdą grę, choć nie na maksymalnych ustawieniach. Pojemność baterii wynosi 5000 mAh i trzeba się bardzo postarać, aby rozładować ją w ciągu jednego dnia. Urządzenie może być używane przez dwa do dwóch i pół dnia, bez odmawiania sobie czegokolwiek. Do wyboru są trzy konfiguracje pamięci: 3GB RAM i 32GB wbudowanej w wersji podstawowej, 4/64GB i 4/128GB. Producent zadbał również o osobny slot na kartę microSD.

Asus ZenFone Max Pro (M1) został wyposażony w wysokiej jakości 6-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 2160x1080 pikseli i pozbawiony wcięć. Słabym punktem urządzenia były aparaty fotograficzne. Podwójny system z tyłu składa się z 13-megapikselowych i 5-megapikselowych modułów, z których drugi jest potrzebny wyłącznie do rozmycia tła. ZenFone Max Pro (M1) pozostaje w tyle za swoimi rówieśnikami pod względem jakości zdjęć - jeśli warunki odbiegają od ideału, zdjęcia często wychodzą nieostre. 8-megapikselowy aparat przedni nie jest tak delikatny, ale przy słabym oświetleniu również rozmywa obraz.

Asus ZenFone Max Pro (M1) posiada również chip NFC do płatności zbliżeniowych. Na metalowym panelu tylnym znajduje się również skaner linii papilarnych. Nie przyłożono się do szybkiego ładowania - z dołączonej do zestawu 10-watowej ładowarki smartfon uzyskuje 100% w około 2 godziny i 40 minut, a mocniejsze ładowarki w standardzie QC2.0/3.0 nie przyspieszą tego procesu. Port Micro USB.

Najprostsza wersja Asus ZenFone Max Pro (M1) z 3/32GB pamięci masowej będzie kosztować prawie 190 dolarów, podczas gdy najbardziej zaawansowany wariant będzie kosztować około 260 dolarów. 

3 powody, dla których warto kupić: 2 powody, dla których nie warto kupować:
  • dobry czas pracy na baterii
  • wydajny procesor
  • obsługa NFC
  • słaby aparat
  • beztwarzowy design

Do prostych zadań: Motorola Moto E5 Plus

Najlepsze smartfony z mocną baterią-3

Piąta generacja budżetowych telefonów Motoroli z serii E okazała się interesująca i choć na początku sprzedaży nabywców mogła odstraszać wysoka cena, teraz starsza Moto E5 Plus jest warta tych pieniędzy. Telefon, z potężną baterią 5000mAh, może bez problemu wytrzymać dwa dni na jednym ładowaniu, a nawet więcej. Wydłużony ekran o proporcjach 18:9 ma przekątną 6 cali i rozdzielczość 1440x720 pikseli. Mimo formatu HD, poszczególne piksele nie rzucają się w oczy. Przedni panel pokrywa wytrzymałe szkło Gorilla Glass 3.

Wewnątrz znajduje się czterordzeniowy procesor Snapdragon 425. Sprzedajemy wersję z 3 gigabajtami pamięci RAM i 32 gigabajtami pamięci wewnętrznej, do tego potrójna tacka na kartę microSD i dwa Nano-SIMy. System nie zwalnia, a proste gry działają płynnie, ale fani World of Tanks i Battle Royale lepiej rozejrzeć się za modelami o wyższej wydajności. Tylny aparat o rozdzielczości 12 megapikseli z szybkim laserowym autofokusem robi dobre zdjęcia w ciągu dnia. Przy słabym oświetleniu szczegółowość jest zauważalnie niższa, jak w większości urządzeń budżetowych. 5-megapikselowy aparat selfie jest "poniżej średniej", ale ma własną lampę błyskową.

Nowa Motorola Moto E5 Plus wygląda na droższą niż jej cena, z tym że błyszczący tylny panel jest wykonany z plastiku i szybko się rysuje. Najwyraźniej dlatego w zestawie jest przezroczyste silikonowe etui - niezła opcja jak na pierwszy raz. Użytkownicy znajdą tam również słuchawki, ale są one przeciwwskazane dla miłośników dobrej jakości dźwięku. Głośnik nad wyświetlaczem służy zarówno do rozmów, jak i do odtwarzania multimediów. Nie jest najgłośniejszy, ale trudno go zasłonić ręką podczas grania w gry czy oglądania filmów.

Skaner linii papilarnych jest zintegrowany z logo na pleckach. Systemem operacyjnym jest Android 8.0 Oreo z minimalnymi modyfikacjami Motoroli. Moto E5 Plus wyceniona została na 160 dolarów.

3 powody, dla których warto kupić: 3 powody, dla których nie warto kupować:
  • chcesz smartfona z dobrą baterią
  • wolisz "czystego" Androida
  • nie lubisz opcji z hybrydowym slotem microSD/SIM
  • nie wystarcza Ci rozdzielczość HD na 6 calach
  • prosty procesor
  • brak NFC

Kompaktowy i niedrogi: ZTE Blade A6

Najlepsze smartfony z mocną baterią-4

ZTE Blade A6 jest w sprzedaży od ponad roku i pozostaje jednym z najciekawszych budżetowych urządzeń z dobrą baterią. Dzięki pojemności 5000 mAh można oczekiwać od dwóch do trzech dni użytkowania bez ekstremalnego oszczędzania na ładowaniu. Smartfon ma 5,1-calowy ekran o klasycznych proporcjach 16:9 i rozdzielczości HD 1280x720 pikseli. Jest to panel IPS, choć nie najwyższej jakości - jasność brzegowa jest niższa niż u największych konkurentów, a kolory blakną przy odchylaniu.

Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 435. Wymagające gry są trudne do pobicia, ale do codziennego użytku wydajność jest więcej niż wystarczająca. Do dyspozycji jest 3GB pamięci RAM i 32GB pamięci masowej. Można włożyć kartę microSD, ale tylko zamiast drugiej karty SIM. Dla budżetu przyjazny główny aparat na 13 megapikseli strzela bardzo dobrze, ale o zmierzchu, aby wysokiej jakości zdjęcia jest mało prawdopodobne. Przedni aparat o rozdzielczości 5 megapikseli jest wyposażony w lampę błyskową. Najmilszym z drobnych szczegółów są wskaźniki LED powiadomień i stanu naładowania.

Tylna pokrywa ZTE Blade A6 metalowa. Wygląda jak typowy "chińczyk", a jeśli zamkniemy logo, to odgadnięcie producenta będzie prawie niemożliwe. System operacyjny jest teraz-wieku Android 7.1 bez perspektyw na aktualizację. Ale warto sprawdzać aktualizacje po zakupie, bo A6 czasami stawała się afterthought na pierwszym firmware. Model ten można znaleźć już od 110 dolarów.

3 powody, dla których warto kupić 2 powody, dla których nie warto kupować
  • szukasz kompaktowego smartfona o długiej żywotności
  • dobra jakość obrazu w ciągu dnia
  • metalowa obudowa
  • stara wersja Androida
  • tylko microSD zamiast drugiej SIM
  • czasami ekranowi brakuje jasności

aż 10 000 mAh: Oukitel K7 Power

Najlepsze smartfony z mocną baterią-5

W tym momencie niektórzy czytelnicy zastanawiają się "gdzie są wszystkie smartfony z dużymi bateriami o pojemności 10 000 mAh i więcej?" Oukitel, Ulefone, Doogee i inne marki z trzeciego rzędu zazwyczaj wiodą prym pod względem miliamperogodzin. Jeśli jednak podładujemy je na maksa, ładunek zaczyna topnieć na naszych oczach, a czas pracy na baterii kończy się na poziomie urządzeń z o połowę mniejszą baterią. Dzieje się tak dlatego, że pojemność jest tylko jednym z czynników. Wspomniani producenci stosują przeważnie stare procesory i tanie podzespoły, które zużywają dużo energii. Sytuację często pogarsza źle zoptymalizowane oprogramowanie.

Tak długowieczne smartfony nie są najlepszym wyborem dla tych, którzy nigdy nie wypuszczają swojego gadżetu z rąk. Ale przy umiarkowanym użytkowaniu wytrzymują długo. Dla przykładu, Oukitel K7 Power w tym trybie wytrzyma do 5 dni. Niedroga, zasilana bateryjnie słuchawka posiada 6-calowy, wydłużony wyświetlacz o proporcjach 18:9. Rozdzielczość panelu IPS to 1440x720 pikseli - niewiele, ale biorąc pod uwagę wysłużony ośmiordzeniowy procesor MediaTek MT6750T jest to najbardziej optymalna opcja (ekran full HD zwiększyłby obciążenie układu). Do dyspozycji mamy 2GB RAM i 16GB pamięci wewnętrznej, a zamiast drugiej karty SIM można włożyć kartę microSD o pojemności do 128GB. Typowy sprzęt jak na chiński budżetowy telefon. Tylny aparat jest podwójny, z 13+2 megapikseli, ale drugi moduł nie jest tak naprawdę nigdzie zaangażowany. Od środka kadru jest tylko prymitywne rozmycie. Kamera selfie ma rozdzielczość 5 megapikseli. Jakość zdjęć jest tam i ówdzie przeciętna, ostrzegaliśmy. Jest skaner linii papilarnych.

Oukitel K7 Power zamknięty jest w plastikowej obudowie z tylnym panelem wykonanym ze skóry (naturalnej cielęcej, jeśli wierzyć producentowi). Bateria o pojemności 10 000 mAh umożliwia szybkie ładowanie do 100% w 3,5 godziny. Smartfon może ładować inne gadżety. Mierzy 168x78x14,5 mm i waży nieco ponad 300 gramów.

Oukitel ma kilka oficjalnych sklepów na AliExpress, a cena Oukitel K7 Power waha się od 100 do 105 dolarów. W zestawie znajduje się kabel OTG oraz silikonowe etui. Firma nie posiada oficjalnych centrów serwisowych, jedynym zabezpieczeniem na wypadek awarii jest opcja gwarancji naprawy (partnerem serwisu jest Weistec Service).

Można również znaleźć Oukitel K7 ze zwiększoną pojemnością pamięci i ekranem Full HD w sprzedaży za 150 dolarów, ale mniejsza wersja wygląda na bardziej zrównoważoną.

2 powody, dla których warto kupić 3 powody, dla których nie warto kupować
  • nie lubisz często ładować smartfona
  • lubisz urządzenia o rygorystycznym designie
  • w trybie aktywnym szybko się rozładuje
  • smartfon jest duży i ciężki
  • nie służy do gier

Jeśli jeszcze nie zorientowałeś się, jak kupować na Aliexpress, koniecznie przeczytaj nasz poradnik: Jak kupować i zamawiać na Aliexpress.

Do listy zakupów ⤴

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: