Recenzja Acer Nitro 5 AN515-58: niedrogi laptop do gier z kartą graficzną GeForce RTX 4050

Autor: Aleksander Czub | 18.10.2023, 22:02

Acer Nitro 5 AN515-58 to dobry, nowoczesny laptop gamingowy klasy podstawowej o zrównoważonej i wystarczająco wydajnej konfiguracji, aby komfortowo grać w nowoczesne gry. Układ chłodzenia jest wydajny i pozwala na stabilną pracę laptopa pod dużym obciążeniem. Niezbyt kompaktowe wymiary Acer Nitro 5 umożliwiły rozbudowę pamięci RAM i dysku głównego, a także instalację dodatkowego. Wyświetlacz laptopa jest wystarczająco dobry do gier, ale nie do pracy ze zdjęciami czy filmami. Ma częstotliwość odświeżania 144 Hz, ale dość wąską gamę kolorów. Klawiatura ma standardowy układ z dodatkowym blokiem numerycznym, bardzo przyjemne klawisze i 4-strefowe podświetlenie RGB. Ma interesujących konkurentów. Można kupić modele z mocniejszą kartą graficzną RTX 4060 z minimalną różnicą w cenie. Na przykład nieco droższa konfiguracja tego samego Acer Nitro 5, Gigabyte G5 KF 2023 lub Lenovo LOQ 15IRH8.

5 powodów, dla których warto kupić Acer Nitro 5 AN515-58:

  • wysoka wydajność (biorąc pod uwagę kategorię);
  • pełnowymiarowa klawiatura z dodatkowym blokiem numerycznym;
  • możliwość rozbudowy dysków i pamięci RAM;
  • wydajny system chłodzenia;
  • dostępność nowoczesnych wyjść wideo, trzech USB i złącza sieciowego.

2 powody, dla których nie warto kupować Acer Nitro 5 AN515-58:

  • wąska paleta barw ekranu;
  • Chciałbym mieć mocniejsze głośniki.

Szybkie przejście:

  1. Co jest w pudełku?
  2. Jak wygląda Acer Nitro 5 i jakie ma cechy konstrukcyjne?
  3. Czy laptop jest wygodny w użyciu?
  4. Jak dobry jest ekran?
  5. Co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
  6. W skrócie

Co znajduje się w pudełku?

Acer Nitro 5 AN515-58 dostarczany jest w czarnym kartonowym pudełku, na którym widnieje nazwa modelu. Opakowanie jest niemal standardowe. Sam laptop, zasilacz 230W, kabel zasilający, dokumentacja i przejściówka do instalacji dodatkowego dysku SATA 2,5 cala.

Jak wygląda Acer Nitro 5 AN515-58 i jakie ma cechy konstrukcyjne?

W przeciwieństwie do Acer Predator Triton i Predator Helios, linia Acer Nitro 5 jest pozycjonowana jako bardziej przystępne cenowo rozwiązanie dla graczy. Przez długi czas design linii prawie się nie zmieniał i miał czerwono-czarną kolorystykę. Obecne modele Nitro 5 otrzymały nieco odświeżony design, bliższy linii Predator. Zamiast czerwonych akcentów zastosowano niebieskie i srebrne elementy. Poza tym jest to dość typowy 15,6-calowy laptop do gier o odpowiednich wymiarach i grubości nieco poniżej 3 cm. Obudowa wykonana jest w całości z tworzywa sztucznego. Poniżej wyświetlacza znajduje się dość szeroki podbródek z logo Acer, a poniżej logo linii Nitro. Na powierzchni roboczej nad klawiaturą znajdują się otwory do zasysania zimnego powietrza przez układ chłodzenia.

Górna pokrywa wykonana jest z czarnego matowego plastiku z geometrycznym wzorem w postaci niebieskich linii i logo Acer. Powłoka jest dość praktyczna i prawie nie zbiera odcisków palców. Plastik nie jest jednak najwyższej jakości i pokrywa się ugina.

Laptop ma wiele otworów wentylacyjnych na obwodzie obudowy i dobry zestaw złączy. Po lewej stronie, oprócz wentylacji, znajduje się jedno USB 3.2 Gen 1 Type-A, połączone gniazdo 3,5 mm, gniazdo sieciowe RJ-45 i blokada Kensington Lock.

Po prawej stronie znajdują się dwa złącza USB 3.2 Gen 2 (jedno z nich obsługuje ładowanie gadżetów, gdy laptop jest wyłączony) oraz wskaźniki stanu.

Z tyłu umieszczono złącze zasilania, HDMI 2.1, USB typu C (Thunderbolt 4, DisplayPort) oraz dwa duże obszary wylotu gorącego powietrza oznaczone trójkątami.

Z przodu nie ma żadnych elementów funkcjonalnych.

Górne i boczne ramki są cienkie i mają gumowe wstawki na całym obwodzie. Nad ekranem znajdują się dwa mikrofony i kamera internetowa HD.

Spód laptopa ma wiele otworów, które umożliwiają przepływ zimnego powietrza. Gorące powietrze wypływa przez wszystkie otwory wentylacyjne na krawędziach. Są cztery gumowe nóżki zapobiegające przesuwaniu się laptopa na stole, głośniki stereo i 11 standardowych śrub. Oprócz możliwości zainstalowania dodatkowego dysku, jest jedno wolne gniazdo pamięci RAM i dostęp do karty sieciowej M.2. Opcje rozbudowy nie są więc złe.

Acer Nitro 5 AN515-58 ma dość typowe wymiary i wagę dla gamingowych modeli tej klasy: 360,4 x 271,1x26,9 mm, 2,5 kg. Laptop nie jest kompaktowy, ale bez problemu mieści się w standardowej komorze plecaka. Konstrukcyjnie jedynym zarzutem jest to, że plastik nie jest zbyt wysokiej jakości, panele się wyginają. Jest to jednak normalne w przypadku niedrogiego modelu.

Czy laptop jest wygodny w użytkowaniu?

Wyświetlacz jest przymocowany za pomocą dwóch zawiasów. Są one całkiem udane i dobrze mocują wyświetlacz w pożądanej pozycji. Maksymalny kąt to około 140°. Acer Nitro 5 posiada pełnowymiarową klawiaturę z dodatkowym blokiem numerycznym. Przyciski w górnym rzędzie funkcyjnym są nieco mniejsze. Oprócz standardowego zestawu, rząd ten posiada przyciski sterowania multimediami i kończy się przyciskiem zasilania. Klawiatura numeryczna, podobnie jak klawiatura strzałek, nie jest oddzielona od reszty klawiatury. W związku z tym prawy klawisz Shift jest nieco przesunięty i ma mniejszą długość. Podczas użytkowania jest to jedyna cecha układu, która wymagała przyzwyczajenia podczas pisania.

Przyciski mają przyjemny, informacyjny klik i dość długi, solidny skok. Dostępne jest podświetlenie RGB z czterema strefami i obsługą różnych efektów. Klawisze WASD i strzałek są dodatkowo podświetlone ramką.

Touchpad ma dobrą czułość, ale niezbyt duże wymiary. Wystarczy do podstawowych zadań, ale do wygodnej pracy bardzo przyda się myszka.

Jak dobry jest ekran?

Acer Nitro 5 AN515-58 posiada dość budżetową matrycę IPS o przekątnej 15,6 cala i częstotliwości odświeżania 144 Hz. Ma przyzwoite kąty widzenia i wystarczającą jasność do pracy w pomieszczeniach. Kolory wyglądają jednak na nieco wyblakłe. Pomiary wykazały, że maksymalna jasność wynosi 284,489 cd/m², jasność czarnego pola 0,229 cd/m², a kontrast statyczny 1242:1. Są to całkiem akceptowalne wyniki jak na niedrogi model. Przyczyną matowości jest gama kolorów wyświetlacza, która jest znacznie węższa niż przestrzeń sRGB. Jednocześnie dokładność odwzorowania kolorów jest dość wysoka.

A co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?

Acer Nitro 5 jest dostępny w wielu konfiguracjach, zarówno z procesorami Intela, jak i AMD. My otrzymaliśmy konfigurację z procesorem Intel Alder Lake serii H 12. generacji. Mianowicie z Intel Core i5-12500H. Procesor jest produkowany w technologii Intel 7 process, ma TDP na poziomie 45 W (z możliwym krótkoterminowym wzrostem do 95 W) i 18 MB pamięci podręcznej. Konfiguracja rdzeni obejmuje 4 wydajne rdzenie o częstotliwości 2,5-4,5 GHz i 8 energooszczędnych rdzeni o częstotliwości do 3,3 GHz. Dostępne jest wsparcie dla obliczeń wielowątkowych: do 16 wątków. Wbudowany układ Intel Iris Xe ma 80 jednostek wykonawczych i maksymalną częstotliwość 1300 MHz. Dyskretna karta graficzna to NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop z TGP do 140W. Zawiera ona 2560 rdzeni CUDA, 80 jednostek teksturujących i 32 jednostki rasteryzujące. Uczenie maszynowe jest wykonywane przez 80 rdzeni tensorowych 4. generacji. Do śledzenia promieni służy 20 rdzeni RT trzeciej generacji. Nie jest to najpotężniejszy model, ale dzięki dość wysokiemu poziomowi TGP (jak na laptopa) można spodziewać się dobrej wydajności. W podstawowej wersji GPU pracuje z częstotliwością 2170 MHz, którą można zwiększyć do 2455 MHz. Ilość pamięci wideo wynosi 6 GB GDDR6. Jest multiplekser MUX Switch, dzięki któremu można podłączyć kartę graficzną bezpośrednio do wyświetlacza, omijając zintegrowaną grafikę, co da niewielki bonus FPS w grach. Jest 16 GB pamięci RAM LPDDR5-4800, jeden pasek jest zainstalowany, nie jest przylutowany. Drugi slot jest wolny. Karta bezprzewodowa to topowy Killer Wireless Wi-Fi 6 1650i z obsługą standardów 802.11 a/b/g/n/ac/ax. Kontroler przewodowy to Killer Ethernet E2600. Obsługiwany jestBluetooth 5.2.

Acer Nitro 5 AN515-58 wykazuje dobrą wydajność zarówno w testach procesora, jak i grafiki. Chociaż oczywiście trudno jest laptopowi konkurować z topowymi modelami lub niedrogimi komputerami stacjonarnymi do gier, zwłaszcza jeśli chodzi o ray tracing.

Pomimo przystępnej ceny laptop posiada szybki dysk Western Digital PC SN810 M.2 SSD z interfejsem PCIe 4.0 x4 o pojemności 512 GB.

Prędkość odczytu sięga 6500 MB/s, a zapisu do 4500 MB/s.

System chłodzenia laptopa obejmuje dwa wentylatory. Test obciążeniowy AIDA64 pokazuje, że system może się nieco dławić przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu, a procesor czasami nagrzewa się do 92°. Podczas rzeczywistego użytkowania i długich sesji grania, nie było żadnych problemów z wydajnością lub stabilnością. Obudowa pozostaje chłodna, łącznie z obszarem nad klawiaturą (który zwykle się nagrzewa). Poziom hałasu jest znaczny, ale nie wyższy niż w innych modelach gamingowych.

Pomimo raczej skromnej karty graficznej, można uzyskać niezłą częstotliwość odświeżania w nowoczesnych grach dzięki wsparciu DLSS3 i Frame Generation, tam gdzie są obsługiwane. Cyberpunk 2077. Maksymalne ustawienia, bez Path Tracing. DLSS w trybie automatycznym: 35-50 FPS. God of War. Ustawienia maksymalne, DLSS w trybie jakości: 80-90 FPS. The Ascent. Maksymalne ustawienia, z ray tracingiem, DLSS w trybie zrównoważonym: około 75-90 FPS. Wiedźmin 3 (zaktualizowana wersja). Maksymalne ustawienia z ray tracingiem, DLSS w trybie zrównoważonym i Frame Generation: 65-70 FPS. Death Stranding. Ustawienia maksymalne, bez DLSS: 105-120 FPS.

Acer Nitro 5 AN515-58 posiada czteroogniwowy akumulator o pojemności 57,5 Wh. Czas pracy na baterii jest typowy dla gamingowych modeli tej klasy. Przy umiarkowanym obciążeniu (praca z dokumentami i niska jasność obrazu) można uzyskać do 5-6 godzin pracy. Przy maksymalnym obciążeniu laptop działa przez około godzinę. Pełne ładowanie trwa 1,5 godziny.

Głośniki stereo Acer Nitro 5 okazały się przeciętne. Wystarczą do obejrzenia filmiku na YouTube lub filmu, ale nie więcej. Głośność jest niska, prawie nie ma niskich częstotliwości. Układ chłodzenia przy maksymalnym obciążeniu jest prawie tak głośny jak głośniki.

Główną aplikacją do konfiguracji laptopa jest Nitro Sense. Pozwala wybrać tryb wydajności, system chłodzenia, dostosować podświetlenie klawiatury, wybrać tryby dźwięku głośników i przełączyć przełącznik MUX (tryb tylko oddzielnego GPU).

Aplikacja Acer Purified Voice Console odpowiada za redukcję szumów w oparciu o uczenie maszynowe.

Killer Intelligence Centre pozwala zoptymalizować wydajność karty bezprzewodowej, monitorować siłę sygnału sieci bezprzewodowej i nadawać priorytety połączeniom sieciowym dla różnych aplikacji.

Podsumowanie. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o Acer Nitro 5 AN515-58.

  • Jest to budżetowy laptop do gier, który pozwala grać we wszystkie nowoczesne gry przy wysokich ustawieniach graficznych.
  • Laptop posiada 15,6-calowy ekran FullHD z częstotliwością odświeżania 144 Hz.
  • Istnieje możliwość rozbudowy dysków SSD, pamięci RAM oraz wymiany karty sieci bezprzewodowej.
Specyfikacja Acer Nitro 5 AN515-58
Wyświetlacz. 15,6 cala, IPS, 1920x1080, 16:9, 144 Hz
Wymiary 360,4x271,1x26,9 mm
Waga 2,5 kg
System operacyjny. -
Procesor. Intel Core i5-12500H (Alder Lake, Intel 7), 12 rdzeni/16 wątków, 2,5-4,5 GHz
PAMIĘĆ RAM 16 GB DDR5-4800
Grafika. Intel Iris Xe, NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop 6 GB GDDR6
Urządzenie pamięci masowej SSD 512 GB NVMe PCIe 4.0 x4
Łączność. Killer Wireless Wi-Fi 6 1650i (802.11ax) (dwuzakresowy) 2*2 + Bluetooth 5.2, Gigabit Ethernet Killer E2600
Złącza USB Type-C (z obsługą DisplayPort, Thunderbolt 4), USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2xUSB 3.2 Gen 2 Type-A, HDMI 2.1, Kensington Lock, 3,5 mm audio
Kamera HD
Bateria. 57,5 Wh, 4-ogniwowa

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej