Tablet „Sagittarius-M” z zestawu „żołnierz przyszłości” „Wojownik” okazał się modelem Leica CS25 z 2011 roku (wideo)

Autor: Anry Sergeev | 07.05.2022, 23:05
Tablet „Sagittarius-M” z zestawu „żołnierz przyszłości” „Wojownik” okazał się modelem Leica CS25 z 2011 roku (wideo)

Paweł Kaszczuk , znany jako założyciel projektu infocar.ua  i gospodarz tytułowego Kanał Youtube  opublikował kolejny film z przeglądem innej broni klasy „analog gówno”, przejętej od rosyjskich okupantów. Tym razem chodzi o zestawWojownik ”, promowany przez machinę propagandową Rosji jako wyposażenie dla koncepcji „żołnierza przyszłości”. Największym zainteresowaniem cieszy się tablet dowódcy, który jest częścią kompleksu rozpoznania, kontroli i łączności wywiadu wojskowego”Strzelec-M ”. Nie chodzi oczywiście o dziwne nazewnictwo, kiedy rzekomo wydarzenia z przyszłości nazywane są archaicznymi terminami ze średniowiecza (choć to samo w sobie odzwierciedla rzeczywisty stan rzeczy w armii rosyjskiej), ale o to, że podobno rosyjski rozwój tabletu okazał się tylko specjalną partią tabletu firmy Windows firmy Leica CS25 Leica Geosystems wydany w 2011 roku.

Co zawiera zestaw „Wojownik”

Koncepcję sprzętu „żołnierza przyszłości” zaczęto rozwijać na podstawie „Barmitsa ”, utworzony w latach 1999-2005 w ramach rosyjskiego programu „Fighter-XXI” dla zmotoryzowanych wojsk strzeleckich i powietrznodesantowych, a także jednostek sił specjalnych. Kompozycja „Wojownika” składa się z kilkudziesięciu elementów, po raz pierwszy została zaprezentowana na pokazach lotniczych MAKS-2011. W zasadzie są to podstawowe, a nie fantastyczne elementy wyposażenia personelu wojskowego nowoczesnej armii, takie jak hełmy, kamizelki kuloodporne, kamizelki taktyczne, nakolanniki. Pomimo tego, że „Wojownik” jest rozwijany od ponad 10 lat i nadszedł czas, aby „Druga Armia Świata”™ przeszła na sprzęt przyszłości, rozwój rzeczy takich jak np. egzoszkielety , jest wciąż na etapie „perspektyw na przyszłość”.

Zamiast tego „Wojownik” jest wyposażony w tak banalne rzeczy jak składany nóż i zegarek (choć są nawet słuchawki, w tym te z redukcją szumów, przykład takiego zestawu słuchawkowego znajdziecie na powyższym filmie Kaszczuka). Rosyjscy programiści z radością informują o tym dostawy „prawie 300 000 zestawów” sprzętu „Wojownik”, ale sądząc po nędznych mundurach okupantów na Ukrainie i ich skłonności do grabieży, wskazujących (oprócz całkowitej degradacji moralnej) także na niski poziom bezpieczeństwa wojsk, nikt w armii rosyjskiej tak naprawdę nie widział tych zestawów. 

Co to jest KRUS-VR Strzelec-M

"Strzelec „- kompleks wywiadu, kontroli i łączności wywiadu wojskowego (KRUS-VR). Przyjęty przez rosyjskie siły zbrojne w 2007 roku i według oficjalnych oświadczeń jest produkowany OJSC "Radioavionika". Chociaż, jak widzimy w praktyce, wszystko, co mogą wyprodukować, to przetarta tabliczka znamionowa Leica. Modyfikacja stroju Ratnik nazywa się Sagittarius-M.

Lista zadań, z którymi działa kompleks Strzelca:

  • zarządzanie walką,
  • komunikacja i przekazywanie informacji,
    nawigacja indywidualna i grupowa,
  • wykrywanie wrogów,
  • pomiar współrzędnych i identyfikacja celów,
  • targetowanie,
  • opracowanie danych dotyczących użycia broni strzeleckiej.

Kompleks składa się z dwóch tablic - dla zwykłych żołnierzy i dowódców jednostek. Oprócz tabletów są też peryferia i czujniki. Rozumie się, że kompleks może służyć nie tylko do rozpoznania, ale także do poszukiwania rannych i określania ich lokalizacji. Podany zasięg interakcji między członkami tej samej jednostki wynosi do 1,5 km, ale może być większy, ponieważ każdy tablet działa jak repeater. Masa kompleksu to 2,4 kg. Według oficjalnych informacji tablet działa jak cyfrowy kompas (fantastycznie!) z możliwością korzystania z cyfrowych (!) map. Strzelec obsługuje inercyjną (dlaczego? w końcu Rosja ma własną konstelację satelitów GLONASS, czy jej nie ma? albo nie działa? czy nie wszędzie?) oraz nawigację satelitarną z automatycznym przełączaniem między nimi.

Więcej z oficjalnego opisu (warto): „Kompleks umożliwia wyznaczanie celów lotnictwa i artylerii poprzez ustalenie współrzędnych celu za pomocą radaru i dalmierza laserowego, po czym współrzędne są resetowane na tablecie dowódcy. Dalej, za pomocą radiostacji R-853-V2M, informacje są przesyłane do samolotu (na odległość do 8 km). W innych przypadkach potrzebne są przemienniki sygnału naziemnego lub lotniczego.

Skład „Strzelec” obejmuje:

  • operacyjny panel sterowania,
  • rejestrator życia myśliwca,
  • radiostacja R-853-V2M,
  • dalmierz i goniometr PDU-4 ze statywem,
  • przenośny radar rozpoznania krótkiego zasięgu SBR-5M "Fara-VR",
  • Zestaw słuchawkowy z aktywną redukcją szumów i cichym wzmocnieniem dźwięku.

Charakterystyka tabletu Leica CS25

Jak na dzisiejsze standardy, Leica CS25 to dość stary i wycofany z produkcji tablet z systemem Windows, napędzany niesamowicie starym procesorem Atom Z530. Jedyną istotną zaletą tabletu jest zgodność ze standardami wojskowymi MIL-STD-810G, co najwyraźniej było głównym powodem jego zakupu dla armii rosyjskiej. Choć cały pomysł na wykorzystanie urządzenia elektronicznego dla wojska, którego wszystkie komponenty i system operacyjny są produkowane poza Rosją, jest sprzeczny z całą doktryną wojskową (a także z doktryną „substytucji importu” tego szalonego państwa). główne parametry techniczne tabletu:

  • Procesor Intel Atom Z530 1,6 GHz
  • Pamięć 2 GB RAM, 64 GB SSD
  • System operacyjny Microsoft Windows 7 Ultimate
  • Wyświetlacz 7", dotykowy (rezystancyjny!), 1024x600, TFT
  • Wymiary 144x242x40 mm
  • Waga 1,3 kg z baterią
  • Stopień ochrony IP65, MIL-STD-810G
  • Zakres temperatur pracy -23°C - +60°C

O Leica Geosystems

szwajcarska firma Leica Geosystems  (wcześniej znany jako Wild Heerbrugg lub po prostu Wild) jest teraz spółką zależną grupy przemysłowej Sześciokąt AB  ze Szwecji. Leica Geosystems działa na rynku oprzyrządowania pomiarowego i pomiarowego od 200 lat i dostarcza kompleksowe rozwiązania dla przemysłu lotniczego, obronnego, bezpieczeństwa, budowlanego i produkcyjnego. Markę Leica, znaną głównie z aparatów, firma otrzymała w wyniku połączenia kilku firm. Hexagon zatrudnia obecnie około 22 000 pracowników w 50 krajach, a sprzedaż netto wynosi około 4,3 miliarda euro.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej