Izrael pomyślnie przetestował system laserowy Iron Beam, zestrzeliwując drona, pocisk moździerzowy i pocisk artyleryjski (wideo)

Autor: Anry Sergeev | 14.04.2022, 19:44
Izrael pomyślnie przetestował system laserowy Iron Beam, zestrzeliwując drona, pocisk moździerzowy i pocisk artyleryjski (wideo)

Na filmie opublikowanym przez izraelskie Ministerstwo Obrony system laserowy przechwytuje pocisk, pocisk moździerzowy i dron. Teledysk został nakręcony na pustyni Negev w południowym Izraelu w marcu tego roku. A ten system jest rozwijany przez firmę pod nazwą „Iron Beam” Rafael Zaawansowane Systemy Obronne, znany z nowoczesnych rozwiązań w zakresie systemów przeciwlotniczych, w tym słynnej „żelaznej kopuły” (Żelazna Kopuła ).

Naziemny laserowy system obrony przeciwlotniczej, nazwany „Iron Beam”, nie ma zastępować „Iron Dome” ani innych izraelskich systemów obrony powietrznej (system rakiet przeciwlotniczych „David's Sling” /Proca Dawida lub mobilny system obrony powietrznej Spyder ), ale w celu ich uzupełnienia. Jego zadaniem jest niszczenie małych pocisków i moździerzy, pozostawiając większe cele na bardziej niezawodne (i droższe w użyciu - każda rakieta kosztuje, w przeciwieństwie do wiązki laserowej, która zużywa tylko energię) baterii rakietowych. 

Według szefa departamentu badań i rozwoju izraelskiego Ministerstwa Obrony, generała brygady Yaniv Rotem (Yaniv Rotem), testy przeprowadzono w „trudnych” warunkach – odległość do celów, ograniczony czas i noc. "Zastosowanie lasera zmienia zasady gry, a technologia jest łatwa w obsłudze i okazuje się opłacalna ekonomicznie", zauważył.


Laserowy system obrony przeciwlotniczej Iron Beam podczas testów w południowym Izraelu, marzec 2022 r. 

Izrael nie ujawnia parametrów technicznych systemu Iron Beam (na przykład mocy lasera), ale zauważa, że ​​jego moc okazała się nawet wyższa niż projektowana. Jednocześnie odnotowuje się również wady systemu laserowego - jest nieefektywny w warunkach słabej widoczności czy dużego zachmurzenia. Dlatego są plany zainstalować podobny laser w samolocie, który będzie w powietrzu nad chmurami. Według przedstawicieli izraelskiego Ministerstwa Obrony może to potrwać jeszcze kilka lat.

Podczas zeszłorocznej 11-dniowej wojny grupy terrorystyczne w Strefie Gazy wystrzeliły na Izrael ponad 4000 pocisków i rakiet. Przeciwko tym i innym zagrożeniom Izrael używa wielowarstwowego systemu obrony powietrznej składającego się z żelaznej kopuły krótkiego zasięgu, Davida Slinga średniego zasięgu oraz systemów Arrow i Patriot dalekiego zasięgu. Pojawienie się systemu laserowego Iron Beam umożliwi odpieranie ataków nie tylko rakietami, ale także mniejszymi celami, takimi jak pociski artyleryjskie i miny moździerzowe. Ministerstwo Obrony Izraela również mówi, że Iron Beam będzie mógł zestrzeliwać drony i pociski przeciwpancerne.

Źródło: czasy Izraela

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej