Przełom w robotyce: naukowcy wraz z Hondą opracowali czujnik podobny do ludzkiej skóry - pozwoli to ulepszyć roboty humanoidalne

Autor: Anry Sergeev | 27.10.2023, 14:02
Przełom w robotyce: naukowcy wraz z Hondą opracowali czujnik podobny do ludzkiej skóry - pozwoli to ulepszyć roboty humanoidalne

Inżynierowie z University of British Columbia (UBC), we współpracy z Honda Research Institute, opracowali zaawansowany miękki czujnik, który otwiera nowe perspektywy w robotyce i protetyce. Czujnik ten można zastosować na powierzchni protezy lub kończyny robota, umożliwiając im wyczuwanie dotyku i wykonywanie zadań, które wcześniej były niezwykle trudne dla maszyn, takich jak podnoszenie miękkich owoców. Ponadto czujnik ma miękką teksturę, która sprawia, że wygląda jak ludzka skóra, zapewniając bezpieczniejszą i bardziej naturalną interakcję z ludźmi.

Autor badania, dr Mirza Saquib Sarwar, wyjaśnia możliwości czujnika: "Nasz czujnik może wykrywać wiele rodzajów sił, umożliwiając protetycznej lub zrobotyzowanej dłoni reagowanie na bodźce dotykowe ze zręcznością i precyzją. Na przykład dłoń może trzymać delikatne przedmioty, takie jak jajko lub szklanka wody, bez ich zgniatania lub upuszczania".

Czujnik oparty jest na gumie silikonowej, materiale często wykorzystywanym do tworzenia efektów specjalnych na skórze w przemyśle filmowym. Unikalna konstrukcja czujnika daje mu możliwość zginania się i marszczenia, podobnie jak ludzka skóra. Czujnik wykorzystuje słabe pola elektryczne do wykrywania obiektów, nawet na odległość, umożliwiając robotom bezpieczną interakcję z ludźmi.

Naukowcy twierdzą, że technologia wytwarzania tego czujnika jest prosta i skalowalna, co ułatwia zastosowanie go na dużych powierzchniach i produkcję dużej liczby kopii.

"Nasz czujnik wykorzystuje słabe pola elektryczne do wykrywania obiektów nawet na odległość, podobnie jak ekrany dotykowe. Ale w przeciwieństwie do ekranów dotykowych, ten czujnik jest elastyczny i może wykrywać siły działające na jego powierzchnię i wzdłuż niej. Ta unikalna kombinacja jest kluczem do stworzenia technologii dla robotów, które wchodzą w interakcje z ludźmi" - wyjaśnia dr John Madden, starszy autor badania i profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej.

Zespół UBC opracował nową technologię we współpracy z Frontier Robotics, instytutem badawczym Hondy. Honda wprowadza innowacje w dziedzinie robotyki humanoidalnej od lat 80. i opracowała uznanego robota ASIMO, urządzenie wspomagające chodzenie, oraz nowego robota Honda Avatar, który jest wielopalczastym robotycznym ramieniem zaprojektowanym do wykonywania ludzkiej pracy.

Zdjęcie: Honda

"Ludzka skóra ma sto razy więcej punktów sensorycznych na czubku palca niż nasza technologia, dzięki czemu łatwiej jest zapalić zapałkę lub szyć. Ponieważ czujniki wciąż ewoluują i stają się coraz bardziej podobne do skóry, a także mogą wykrywać temperaturę, a nawet uszkodzenia, roboty muszą stać się mądrzejsze o to, których czujników szukać i jak reagować. Rozwój czujników i sztucznej inteligencji musi iść w parze" - powiedział dr Madden.

"Rozwój czujników i sztucznej inteligencji przyczynia się do wzrostu możliwości maszyn i daje im więcej "życia". Otwiera to nowe możliwości współpracy między ludźmi i robotami. Jest to ważne, aby roboty mogły być bardziej inteligentne w wyborze czujników do użycia i sposobu reagowania na różne sytuacje".

Źródło: techxplore.com z odniesieniem do nature.com