Counter-Strike w prawdziwym życiu: jak będzie działał IVAS - Microsoftowa wersja HoloLens dla wojska

Autor: Sergjy Koloskov | 15.07.2022, 11:26
Counter-Strike w prawdziwym życiu: jak będzie działał IVAS - Microsoftowa wersja HoloLens dla wojska

Armia USA przygotowuje się do „uzbrojenia” swoich żołnierzy w systemy rzeczywistości rozszerzonej. Urządzenie IVAS przeszło już kilka etapów testów i w zeszłym miesiącu musiało zdać egzamin końcowy. Do tej pory nie napłynęły jednak żadne informacje o rozpoczęciu seryjnej produkcji okularów holograficznych. Zastanówmy się, czy ten system zacznie działać, jak wpłynie na zdolności bojowe piechoty.

macica

IVAS, czyli Zintegrowany System Wzmacniania Wizualnego, to nic innego jak wersja wojskowa Microsoft HoloLens — okulary holograficzne rozszerzonej rzeczywistości. Ta technologia była w trendach 10 lat temu.


Kształcenie na odległość w rzeczywistości rozszerzonej: jeden z przykładów korzystania z okularów Microsoft HoloLens

Pamiętasz Google Glass i inne podobne rozwiązania? W tamtych czasach technologia rozszerzonej rzeczywistości była uważana za przełomową, wiele firm pospieszyło z opracowaniem okularów i oprogramowania rozszerzonej rzeczywistości. Konsument jednak tego nie docenił. Rzeczywistość rozszerzona nie dotarła na rynek masowy (nie bierze się pod uwagę polowań na pokemony). Może to nie zadziałało, ponieważ Apple nie wypuścił swoich okularów (sarkazm), ale w wąskich niszach technologia okazała się poszukiwana i stopniowo rozwijana.


Film promocyjny Google Glass z 2012 r.

Pre-historia

W USA istniał projekt o nazwie Tactical Assault Light Operator's Suit lub TALOS. Taki uniwersalny system wyposażenia żołnierza, który miał nadać mu wygląd „Iron Mana”. Projekt był pokryty miedzianym zagłębiem, ale nadal istniało wiele opracowań.

Amerykanie dużo eksperymentowali z ulepszaniem możliwości broni strzeleckiej. Opracowaliśmy celownik ze zmiennym powiększeniem, system transmisji danych z optyki do okularów myśliwca dla celnego strzelania z osłony. To zaowocowało projektem NGSW-FC. Potem były systemy „przezroczystego pancerza”. Kiedy załoga i spadochroniarze w pojazdach opancerzonych mogli zobaczyć wszystko wokół siebie przez te same okulary rozszerzonej rzeczywistości. Opracowano także systemy noktowizyjne i kamerę termowizyjną w jednej obudowie. Można tam umieścić różnorodną elektronikę osobistą żołnierza - nawigatory, systemy celownicze, tablety do sterowania dronami, systemy łączności i wiele innych.


Tak wygląda jeden z testowanych przez armię USA systemów noktowizyjnych

A potem wszystko to zaczęto łączyć w jeden system IVAS. Wszystkie niezbędne informacje są wyświetlane na ekranie okularów rozszerzonej rzeczywistości, które mogą wyglądać jak interfejs gry komputerowej.


Wizualizacja jednego z wczesnych projektów systemu rozszerzonej rzeczywistości dla wojska

Wojskowa wersja Microsoft HoloLens ma szereg różnic w stosunku do wersji cywilnej. A jeśli pierwsze prototypy niewiele różniły się od wersji podstawowej, to w modelu przedprodukcyjnym wyglądają bardziej taktycznie. Wyposażony w noktowizor, kamerę termowizyjną, system komunikacji i wiele więcej.

Próbki testowe i przedseryjne IVAS

Tak, wyglądają trochę nieporęcznie, a drut psuje obraz. Ale teraz zastanówmy się, ile jeden system IVAS może zastąpić, a także ile możliwości da żołnierzowi.

Rzeczy, które nie będą potrzebne z IVAS: okulary balistyczne, noktowizor, kamera termowizyjna, tablet, mapa, kompas, zegarek, krótkofalówka. Dalmierz laserowy i inne gadżety są już wbudowane inteligentny celownik NGSW-FC, który dodatkowo jest w stanie przesłać obraz z optyki do okularów.


Całkiem możliwe, że niedługo amerykańscy żołnierze zobaczą takie pole bitwy (zrzut ekranu z gry Counter Strike)

Okazuje się więc, że żołnierz w tych okularach będzie mógł widzieć w nocy, przez dym lub mgłę, komunikować się ze swoimi towarzyszami, otrzymywać instrukcje o celach, widzieć w czasie rzeczywistym obraz z drona rozpoznawczego lub satelita. I dodajmy tutaj system nawigacji (mapy satelitarne i pokojów), możliwość zobaczenia otoczenia w zamkniętym pojeździe opancerzonym i wiele więcej.


Widzieliśmy, jak prychałeś pod naszym opancerzonym samochodem

Rzeczywistość

Oczywiście IVAS to nowa technologia. Zanim system będzie działał bez zarzutu, minie lata. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi Microsoft (sarkazm). Jednak Ministerstwo Obrony USA jest poważne i obiecało prawie 22 miliardy dolarów na przyszłe zakupy dziesiątek tysięcy zestawów IVAS. Czekamy więc na wyniki ostatecznego testu systemu i ogłoszenie rozpoczęcia seryjnej produkcji IVAS. I tam będziemy monitorować aktualizacje oprogramowania.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej