Amerykańskie mikroczipy znalezione w zdobytym rosyjskim sprzęcie wojskowym – wywiad

Autor: Helena Szczerbań | 28.05.2022, 17:42
Amerykańskie mikroczipy znalezione w zdobytym rosyjskim sprzęcie wojskowym – wywiad

W przechwyconym lub częściowo zniszczonym rosyjskim sprzęcie wojskowym ukraińscy eksperci znaleźli dużą liczbę obcych mikroczipów.

Więcej

Zgodnie z listami komponentów udostępnionych przez ukraiński wywiad z The War Zone, rosyjski sprzęt wojskowy jest w dużym stopniu uzależniony od zagranicznych mikrochipów, zwłaszcza tych produkowanych w Stanach Zjednoczonych.

Tak więc w pojeździe dowodzenia i kontroli obrony powietrznej Barnaul-T w jego systemach komunikacyjnych znaleziono osiem mikrochipów amerykańskich producentów, takich jak Intel, Micrel, Micron Technology i Atmel Corp, w systemie obrony powietrznej Pantsir - pięć mikrochipów produkcji amerykańskiej z AMD, Rochester Electronics, Texas Instruments i Linear Technology. A w pocisku wycieczkowym X-101 znaleziono co najmniej 35 amerykańskich mikroukładów, w tym wyprodukowanych przez Texas Instruments, Atmel Corp. Rochester Electronics, Cypress Semiconductor, Maxim Integrated, XILINX, Infineon Technologies, Intel, Onsemi i Micron Technology.

Podczas otwierania optoelektronicznego systemu wieży Ka-52 Alligator ukraińscy specjaliści znaleźli 22 amerykańskie mikroukłady i jeden koreański. Producenci amerykańscy to Texas Instruments, IDT, Altera USA, Burr-Brown, Analog Devices Inc., Micron Technology, Linear Technology i TE Connectivity.

W publikacji zauważono, że pochodzenie mikroukładów znalezionych w tej rosyjskiej broni jest niejasne. Te chipy nie musiały być pozyskiwane bezpośrednio od producentów. Ponadto istnieje ogromny i w dużej mierze nieuregulowany rynek chipów pochodzących z recyklingu, głównie z Chin, a wiele z nich wydaje się dość starych.

„Lista części zawiera jedne z najbardziej szczegółowych informacji o tym, gdzie Rosjanie otrzymują krytyczne mikroczipy, półprzewodniki i inne komponenty. Pozycje na tych listach rodzą poważne pytania dotyczące zdolności Rosji do produkcji komponentów technologicznych, które napędzają jej machinę wojenną oraz zdolności krajów takich jak Stany Zjednoczone do zabezpieczenia tych technologii.

„Zagraniczne komponenty elektroniczne w przejętym sprzęcie wroga po raz kolejny udowadniają „skuteczność” rosyjskiego „substytucji importu” i podkreślają całkowitą zależność kraju agresora od zachodnich technologii – dodał Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Przypomnijmy, że ostatnio tak pisaliśmy Z powodu sankcji USA Rosja używa w sprzęcie wojskowym chipów z… lodówek i zmywarek – sekretarz USA.

Źródło: Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Strefa wojny