Atlas chce uruchomić produkcję dronów na Ukrainie, ale napotyka przeszkody biurokratyczne

Autor: Maksim Panasovskyi | 23.06.2023, 13:09
Atlas chce uruchomić produkcję dronów na Ukrainie, ale napotyka przeszkody biurokratyczne

W ciągu ostatniego roku kilka zagranicznych firm chciało zbudować fabryki na Ukrainie. Dwie firmy są zaangażowane w produkcję dronów. Podczas gdy Baykar jest na dobrej drodze do budowy zakładu, łotewska firma Atlas napotkała problemy.

Co wiadomo

W ubiegłym roku dyrektor generalny Atals, Ivan Tolchinsky, ujawnił plany utworzenia centrum badawczo-rozwojowego i zakładu produkcji dronów. Firma napotkała jednak problemy.

Podczas gdy centrum badawczo-rozwojowe zostało utworzone, rozpoczęcie produkcji zostało opóźnione przez niektóre procesy biurokratyczne. W rezultacie otwarcie zakładu, zaplanowane na początek 2023 r., zostało przełożone.

Jednocześnie Ivan Tolchinskyy zauważył, że Atlas nadal dostarcza drony na Ukrainę. W szczególności, od grudnia ubiegłego roku firma z Rygi przekazała siłom zbrojnym około 200 dronów Atlas Pro. Ponadto 88% produktów Atlas jest eksportowanych na Ukrainę.

Łotewska firma chce rozszerzyć swoje portfolio. Rozpoczęła prace nad dronami Atlas mini i micro-Atlas, które ważą odpowiednio około 1 kg i 0,3 kg. Oba systemy są wciąż w fazie rozwoju.

Iwan Tołczyński podkreślił jednak, że ukraińscy żołnierze zaczęli zgłaszać, że Atlas Pro jest coraz bardziej podatny na zagłuszanie. Wynika to z faktu, że Rosja próbuje zmodernizować swój sprzęt do walki elektronicznej. Inżynierowie Atlasa pracują nad tym, aby dron był bardziej odporny na ataki elektroniczne. W szczególności chcą stworzyć nową wersję oprogramowania, która pozwoli na korzystanie z Atlasa bez łączności internetowej lub komórkowej.

Źródło: Defense News