Prezydent Zełenskij powiedział, że w kwietniu 2014 roku Ukraina wyprodukuje 10 systemów obrony powietrznej Bohdan, czyli więcej niż Francja produkuje systemów obrony powietrznej CAESAR

W maju obiecuje, że powstanie ich jeszcze więcej

Autor: Anry Sergeev | 18.04.2024, 16:02
Prezydent Zełenskij powiedział, że w kwietniu 2014 roku Ukraina wyprodukuje 10 systemów obrony powietrznej Bohdan, czyli więcej niż Francja produkuje systemów obrony powietrznej CAESAR
Ukraiński samobieżny system artyleryjski Bohdana, fot: Wikipedia

W swoim codziennym raporcie na temat sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenskij poinformował o wzroście produkcji krajowej. Państwo podpisuje długoterminowe kontrakty z ukraińskimi przedsiębiorstwami.

"W tym miesiącu nasz przemysł po raz pierwszy wyprodukował 10 Boganów, a w maju i kolejnych miesiącach - jeszcze więcej.

To znacznie więcej niż produkcja (stosunkowo) podobnej samobieżnej haubicy CAESAR produkcji francuskiej, która jest standardem dla samobieżnych haubic kołowych kalibru 155, co jest standardem w krajach NATO. Jak francuskie Ministerstwo Obrony poinformowało w listopadzie 2023 r. o postępach poczynionych w przejściu na gospodarkę wojskową, "produkcja CAESAR wzrosła z dwóch do sześciu jednostek miesięcznie, a czas dostawy został skrócony z 30 do 15 miesięcy".

Prezydent Zełenskij powiedział, że w kwietniu 2014 roku Ukraina wyprodukuje 10 systemów obrony powietrznej Bohdan, czyli więcej niż Francja produkuje systemów obrony powietrznej CAESAR-2
Francuski system obrony powietrznej CAESAR, fot: Wikipedia

O samobieżnym systemie artyleryjskim Bohdan

Samobieżny system artyleryjski Bohdana (SAU) to ukraińska samobieżna haubica rozwijana od 2009 roku. Jest to jeden z nowoczesnych modeli ciężkiej artylerii przeznaczonej do zwalczania celów na dużych odległościach. Jest wyposażony w 155-milimetrowy system artyleryjski zgodny z NATO z lufą o długości 52 kalibrów. Konstrukcja Bogdany pozwala jej na szybkie przemieszczanie się między pozycjami, co zapewnia wysoki poziom przeżywalności na współczesnym polu walki. Jego zdolność do szybkiej zmiany pozycji czyni go trudnym celem dla wrogiego ognia kontrbateryjnego. W 2023 roku otrzymał nowe podwozie TATRA Tatra, które zastąpiło KrAZ, oraz automatyczny system ładowania podobny do francuskiego CAESAR. Swój chrzest bojowy przeszedł w 2022 roku podczas walk o wyspę Zmeinyi.

O CAESAR

CAESAR (CAmion Equipé d'un Système d'ARtillerie) to francuski samobieżny system artyleryjski opracowany przez firmę Nexter. System ten jest zamontowany na ciężarówce i wyposażony w haubicę 155 mm. Główną cechą CAESAR jest jego wysoka mobilność i elastyczność, co pozwala na szybkie rozmieszczenie go na polu bitwy i równie szybkie przemieszczenie na nową pozycję. CAESAR jest w stanie strzelać na odległość do 42 kilometrów przy użyciu standardowych pocisków i do 55 kilometrów przy użyciu pocisków kierowanych lub aktywnie reagujących. System może automatycznie obliczać parametry niezbędne do prowadzenia ostrzału, co zapewnia wysoką dokładność i szybkość rażenia celu.

CAESAR jest szeroko stosowany na całym świecie, w tym we Francji, Indonezji, Arabii Saudyjskiej i innych krajach. Okazał się skuteczną bronią w wojnie Ukrainy z Rosją, niszcząc dziesiątki celów.

Źródło: www.facebook.com