Przypadek? Apple przestało zwiększać ilość pamięci RAM w komputerach Mac, gdy Tim Cook został dyrektorem generalnym

Autor: Helena Szczerbań | 27.04.2024, 19:13
Przypadek? Apple przestało zwiększać ilość pamięci RAM w komputerach Mac, gdy Tim Cook został dyrektorem generalnym

David Schaub przeprowadził interesujące badania i opublikował na Mastodonie wykresy dotyczące zmian pamięci RAM w komputerach Mac.

Co wiadomo

Schaub stworzył dwa wykresy: jeden pokazujący bazową pojemność pamięci RAM monobloków Apple Mac od 1984 roku, a drugi pokazujący bazową pamięć RAM laptopów konsumenckich Apple od 1999 roku.

Jak się okazuje, Apple wcześniej utrzymywało trend zwiększania pamięci bazowej mniej więcej co dwa lata. Ale (przypadkowo?) Zatrzymał się, gdy Tim Cook zastąpił Steve'a Jobsa i został dyrektorem generalnym Apple.

Na przykład, Apple oferuje modele iMac i MacBook Pro z 8 GB pamięci RAM od 2012 roku. Podstawowa ilość pamięci RAM nie została od tego czasu zwiększona, choć wielu użytkowników uważa, że to za mało dla wydajnego komputera. MacBook Air ma tę samą podstawową konfigurację pamięci od 2017 roku.

Co więcej, Apple sprawiło, że użytkownicy nie mogą zwiększyć ilości pamięci RAM po zakupie komputera Mac. Dlatego często muszą przepłacać 200 USD i więcej, aby dokonać modyfikacji z większą ilością pamięci.

Oczywiście jest mało prawdopodobne, aby miało to coś wspólnego ze stanowiskiem Tima Cooka. Gdyby ten trend utrzymywał się od 2006 roku, kiedy podstawowa pojemność wynosiła 500 MB, współczesne podstawowe modele komputerów Mac osiągnęłyby 500 GB. Warto też wziąć pod uwagę, że współczesne komputery zmieniły się, a pamięć stała się szybsza.

Jednak obecne smartfony oferują już od 6 do 8 GB pamięci, więc Apple zdecydowanie powinno ponownie rozważyć podstawową pojemność pamięci RAM w komputerach i laptopach.

Źródło: Mastodon, MacRumors