Armia Stanów Zjednoczonych z powodzeniem przeprowadziła pierwszy test odpalenia bezzałogowego systemu rakietowego HIMARS, który będzie w stanie wykorzystywać pociski balistyczne PrSM o zasięgu do 500 kilometrów

Autor: Maksim Panasovskyi | 08.05.2024, 19:43
Armia Stanów Zjednoczonych z powodzeniem przeprowadziła pierwszy test odpalenia bezzałogowego systemu rakietowego HIMARS, który będzie w stanie wykorzystywać pociski balistyczne PrSM o zasięgu do 500 kilometrów

W USA odbyły się pierwsze testy bezzałogowego systemu rakietowego HIMARS. Autonomiczna wersja systemu rakietowego nosi nazwę AML (Autonomous Multi-domain Launcher).

Celem projektu jest poprawa zdolności do atakowania celów lądowych i morskich bez dodatkowego personelu. Pierwszy test bezzałogowej konfiguracji systemu rakietowego wysokiej mobilności M142 HIMARS odbył się w zeszłym miesiącu na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie.

AML bazuje na M142 HIMARS, ale zewnętrznie wyróżnia się skróconą częścią kokpitu. Armia amerykańska pracuje nad programem AML od co najmniej pięciu lat.

System może nawigować po trasie w oparciu o punkty orientacyjne. Został również zaprojektowany do poruszania się jako część konwoju. Operator może obsługiwać AML zarówno w pobliżu wyrzutni, jak i w niewielkiej odległości od niej. Przed testami ogniowymi armia amerykańska przetestowała system w różnych trybach ruchu i sterowania.

Podczas testów bezzałogowy HIMARS z powodzeniem wystrzelił amunicję o nazwie RRPR (Reduced Range Practice Rockets). Armia USA zweryfikowała, że system AML może autonomicznie dotrzeć do punktu odpalenia, utrzymać ustalony kurs i wykonywać polecenia kierowania ogniem.

RRPR to rakieta kalibru 227 mm. Nie posiada systemu naprowadzania ani głowicy bojowej. Jej maksymalny zasięg wynosi około 16 km (10 mil). Pocisk został opracowany do szkolenia załóg M142 HIMARS i M270 MLRS, gdy istnieją ograniczenia dotyczące wystrzeliwania pocisków pełnozakresowych.

Pociski dla AML

AML może używać tych samych typów pocisków, co konwencjonalny M142 HIMARS. W szczególności są to precyzyjne pociski GMLRS o zasięgu do 150 kilometrów w wariancie ER, pociski taktyczne ATACMS (do 300 kilometrów) oraz nowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu PrSM (do 500 kilometrów).

W 2022 roku popularność HIMARS gwałtownie wzrosła. Latem USA zaczęły dostarczać Ukrainie systemy rakietowe z amunicją GMLRS o zasięgu do 80 kilometrów. Nowe uzbrojenie pozwoliło siłom ukraińskim zniszczyć wiele rosyjskich obiektów wojskowych za linią frontu.

W 2023 roku USA po raz pierwszy przekazały Ukrainie ATACMS. Liczba pocisków nie została oficjalnie potwierdzona, ale krążyły pogłoski o kilkudziesięciu jednostkach z głowicami kasetowymi i maksymalnym zasięgiem startu około 150 km. W tym roku USA przekazały Ukrainie nową partię rakiet balistycznych HIMARS.

Jednocześnie armia amerykańska aktywnie przechodzi na PrSM. To właśnie ATACMS wyprze z arsenału pociski balistyczne krótkiego zasięgu. W grudniu 2023 r. Lockheed Martin oficjalnie ogłosił dostawę pierwszej partii czterech pocisków PrSM.

Obecna wersja PrSM jest w stanie atakować cele w promieniu 500 kilometrów. Lockheed Martin pracuje jednak nad innymi modyfikacjami pocisku. Możliwe, że konfiguracja Increment 4 zwiększy zasięg wystrzeliwania do 1000 km.

Wyrzutnia HIMARS mieści tylko jeden pocisk ATACMS. W przypadku PrSM kontener może pomieścić dwa pociski balistyczne.

Broń bezzałogowa armii amerykańskiej

AML nie jest jedynym programem armii amerykańskiej, który koncentruje się na autonomii. Agencja opracowała również Typhon Weapon System, który może atakować pociskami manewrującymi Tomahawk i przeciwlotniczymi SM-6. Pierwsze testy systemu odbyły się prawie rok temu.

Bateria Typhon Weapon System składa się z czterech wyrzutni i centrum dowodzenia. System wykorzystuje wyrzutnie oparte na systemie pionowego startu Mk 41.

System Typhon jest rozwijany przez firmę Lockheed Martin. W celu jego opracowania uruchomiono program MRC (Mid-Range Capability). Cztery systemy Typhon zajmą niszę pomiędzy taktycznymi pociskami balistycznymi a bronią hipersoniczną.