Ereban: Shadow Legacy Recenzja - sztuka wbijania noża w plecy

Czy kiedykolwiek chciałeś zamienić się w cień, zakraść się za wroga i zabić go jednym ruchem? Jeśli tak, to debiutancka gra Baby Robot ma coś, co powinno cię zainteresować

Autor: Vladislav Nuzhnov | 09.04.2024, 11:56

Ereban: Shadow Legacy to debiutancka gra indie młodego hiszpańskiego studia Baby Robot. Autorzy stworzyli skradankową platformówkę, w której jako przedstawiciel zapomnianej rasy, wykorzystując rozmaite gadżety i umiejętność przemiany w cień, musimy stanąć do walki z korporacją, która zamieniła świat w dyktaturę robotów. A redakcja gg, otrzymawszy grę do recenzji, ruszyła ratować świat po raz kolejny. Grało się ciekawie, zwłaszcza na arenach z przeciwnikami, gdzie trzeba dokładnie przemyśleć każdy krok, bo nawet jeden błąd może oznaczać przegraną. Choć wydaje się, że w pewnych aspektach twórcom zabrakło doświadczenia, Ereban: Shadow Legacy to gra, na którą przynajmniej warto zwrócić uwagę, bo potencjał Baby Robot jest już zauważalny.

Streszczenie.

Синопсис

Megakorporacja Helios ustanowiła swój własny porządek w świecie, w którym absolutnie wszystko jest pod jej kontrolą, a roboty stały się liczniejsze niż żywi ludzie. W tej ciemności znajduje się Ayana, ostatnia przedstawicielka zapomnianej rasy, która niemal w pojedynkę będzie walczyć ze wszystkimi wyzwaniami przygotowanymi przez Helios. Uniknąć lub zabić. Oszczędzić lub pożreć. Wybór należy do ciebie: jak daleko jesteś gotów się posunąć, by pokonać korporację, która zamieniła świat w dyktaturę i zniszczyła lud bohaterki?

4 powody, dla których warto kupić Ereban: Shadow Legacy:

  • Chcesz wesprzeć młode studio indie
  • Ciekawa mechanika skradania z transformacją cienia
  • Styl wizualny przypominający kreskówkę
  • Możliwość poczucia, że silnego wroga można pokonać sprytem

1 powód, by nie kupować Ereban: Shadow Legacy:

  • Jesteś prawdziwym rycerzem i akceptujesz tylko walkę twarzą w twarz

Ereban: Dziedzictwo Cienia

Jak oceniamy gry

Fabuła.
4/5
Rozgrywka.
4/5
Grafika i dźwięk
4/5
Optymalizacja
4/5
Spełnienie oczekiwań
5/5
Atmosfera.
4/5
Gotowość do rekomendacji
4/5
Poziom stresu dla rodziców/dziewczynki
3/5
4.0
Steam

Szybko do przodu:

Czego nauczyliśmy się po zrecenzowaniu Ereban: Shadow Legacy

Ereban: Shadow Legacy to kolejny przykład na to, jak łatwo przeoczyć interesujące małe projekty z niezależnych studiów w branży, ponieważ hity zwykle przyciągają całą uwagę. Szczególnie Ereban: Shadow Legacy szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy od dawna chcieli spróbować swoich sił w roli skrytobójcy. Gra stanowi małe wyzwanie, ale jednocześnie pozwala eksperymentować i szukać różnych sposobów na przejście. I to jest dokładnie to, czego potrzebujesz, aby poznać gatunek. Jeśli jednak jesteś ekspertem od Dishonored czy Hitmana, trudno będzie cię zaskoczyć grą Baby Robot.

Fabuła: wojownik w cieniu

Na świecie panuje kryzys energetyczny, a w niektórych regionach wydaje się, że apokalipsa już nadeszła. Na horyzoncie pojawia się Helios, megakorporacja energetyczna, która twierdzi, że znalazła rozwiązanie kryzysu. Jednak za tymi rozwiązaniami stoi dyktatura, która jest gotowa rozważyć każdy sposób rozwiązania problemu, nawet jeśli jest on sprzeczny ze wszystkimi zasadami i normami etycznymi.

Ale kiedyś, przed Heliosem, jej robotami, kryzysem i innymi problemami, na planecie istniała rasa Ereban, która posiadała mistyczne moce, ale nikomu nie przeszkadzała i znalazła harmonię ze światem. Heliosowi najwyraźniej się to nie spodobało, a ostatnia przedstawicielka Erebanu, Ayana, która jest główną bohaterką tej historii, pozostała na całym świecie.

Ayana musi odkryć prawdę o swojej przeszłości i znaleźć klucz do uratowania wszechświata przed zniszczeniem. Przez całą grę twórcy zdają się zadawać ci ciągle to samo pytanie: "Unikaj lub zabij. Jak daleko jesteś w stanie się posunąć, by osiągnąć cel?". Tak więc im mniej ofiar ludzkich Ayana ma na swoich rękach, tym lepsze będzie zakończenie, ale to do ciebie należy wybór zakończenia.

Gra okazała się całkiem niezła. Tak, ten schemat widzieliśmy już nie raz. Jednak uwielbiam wszystko, co jest w jakiś sposób związane z apokalipsą i motywem walki bohatera z nierówną siłą wroga (ten ostatni jest mi bardzo dobrze znany jako Ukrainiec). Co więcej, gra jest krótka i jej ukończenie zajmuje 6 godzin, więc nie sposób się nią znudzić, bo fabuła cały czas ewoluuje. I uwierzcie mi, widziałem gorsze fabuły w ostatnich latach, ale to było w grach AAA, a tutaj mamy małe niezależne studio.

Rozgrywka: dużo skradania i trochę łamigłówek

Gra podzielona jest na rozdziały, w których musimy wykonać jedno lub więcej zadań głównych, a także, na życzenie gracza, pobocznych. Przez większość czasu będziemy musieli wędrować po przestronnych arenach, a teraz nadszedł czas, aby porozmawiać o najważniejszej zdolności Ayany.

Główna cecha bohaterki

Головна особливість героїні

Gdy zabraknie światła, Ayana może zmienić się w cień dzięki umiejętności Shadow Unite. Ukrywając się w cieniu, można swobodnie się przez niego przemieszczać, by wspinać się po ścianach, docierać do niedostępnych miejsc, atakować z ukrycia czy przemieszczać się niezauważonym. Warto pamiętać, że umiejętność nie działa w nieskończoność i posiada rezerwę, więc nie będziesz mógł poruszać się w cieniu w nieskończoność. Musisz z wyprzedzeniem określić trasę i zrozumieć, gdzie możesz bezpiecznie się zatrzymać. Chociaż czasami będziesz musiał podjąć ryzyko i wierzyć, że twoja rezerwa umiejętności wystarczy do ostatecznego przełomu.

Na arenach z wrogami napotkasz roboty, które są podzielone na kilka typów: zwykłe patrole, roboty, które mogą ożywić swojego metalowego towarzysza i snajperów. Możesz eliminować roboty od tyłu, ale ważne jest, aby monitorować sytuację, tak aby po wyeliminowaniu robota, inny przyszedł ci na spotkanie. Jeśli zostaniesz zauważony, podniesiony zostanie alarm i absolutnie wszyscy pobiegną za tobą. Roboty są zbyt zwinne, więc jedynym sposobem na ucieczkę jest znalezienie cienia, aktywowanie Shadow Unity i ucieczka. Jeśli jednak jesteś zbyt blisko robota, nic ci nie pomoże. Zostaniesz złapany i odesłany do punktu kontrolnego jednym ciosem, więc gra rzadko wybacza błędy.

Co jeszcze jest poza możliwością przemiany w cień? Dobre pytanie i mam na nie odpowiedź. Gracz podczas przejścia może zdobyć kilka gadżetów. Po pierwsze, otrzymamy skaner, który przeskanuje okolicę i podświetli wszystkich wrogów w pobliżu. Będziesz go używał najczęściej.

Aby odblokować nowe gadżety, należy zbierać specjalne części zamienne i wydawać je na specjalnym stole warsztatowym, na który natkniemy się od czasu do czasu. W ten sposób możesz otworzyć lornetkę, minę i przynętę. A potem każdy z gadżetów można ulepszyć jeszcze dwukrotnie, ale jest jedno zastrzeżenie.

Wszystko poza skanerem i lornetką wymaga dwóch rodzajów zasobów, które są zbierane podczas eksploracji lokacji. Nie można więc po prostu rozrzucać min i wabików. Są one rzadko używane i uważam to za wadę. Byłoby lepiej, gdyby gadżety miały bardzo długi czas ładowania, a nie wymagały zasobów. Rzadko korzystałem z reszty mojego arsenału, ponieważ bałem się, że po prostu nie będę miał do nich dostępu w odpowiednim momencie. Dlatego lepiej byłoby dać mniej rygorystyczne ograniczenie, ponieważ dałoby to graczowi jeszcze większą zmienność.

Możesz także zdobyć umiejętności dla Ayany. Aby to zrobić, musisz również znaleźć specjalny zasób. Na przykład, można odblokować zdolność do wykonywania skoków lub chodzenia ciszej. Większość zdolności jest naprawdę przydatna i na szczęście nie wszystkie wymagają zasobów do użycia.

Pomiędzy platformówkami, skradaniem się i zbieraniem zasobów pojawią się zagadki. Większość z nich nie jest trudna, ale czasem rozwiązanie może nie być takie oczywiste. Chociaż warto trochę pomyśleć i przestudiować lokację, a wtedy wszystko staje się tak proste, jak to tylko możliwe.

Ogólnie rzecz biorąc, fajnie było grać w Ereban: Shadow Legacy była interesująca. Ale jak wspomniałem wcześniej, najważniejsze jest to, że nie masz wcześniej dużego doświadczenia w grach skradankowych. Zmienianie się w cień, niezauważone wchodzenie za plecy wrogów, eliminowanie ich, a następnie szukanie rozwiązania powierzonego zadania, któremu towarzyszy akcja lub nieoczekiwane momenty. Największą bolączką rozgrywki jest niezbyt szeroki arsenał, w którym większość przedmiotów nie może być często używana.

Techniczna strona Helios Corporation

W Ereban: Shadow Legacy na gamingowym laptopie Lenovo IdeaPad Gaming 3 (NVIDIA GeForce GTX 1650 + AMD Ryzen 5 4800H). Gra na niskich ustawieniach prawie zawsze utrzymywała 60 klatek, ale czasami zdarzały się spadki do 50-40 klatek. Najlepiej więc, jeśli komputer spełnia zalecane wymagania systemowe (Intel i7-9700k + NVIDIA GeForce RTX 2060). Wystąpił błąd, który uniemożliwił mi kontynuowanie gry, ale na szczęście twórcy szybko go naprawili. Podczas całej rozgrywki nie napotkałem żadnych innych krytycznych błędów ani awarii.

Kreskówkowa oprawa wizualna i dobra ścieżka dźwiękowa

Oprawa wizualna gry przypomina kreskówkę, więc na Ereban zawsze patrzy się z przyjemnością: Shadow Legacy zawsze oglądało się z przyjemnością. Nawet na niskich ustawieniach graficznych. Wcześniej większość moich ostatnich gier miała realistyczną grafikę. Przyznam, że byłem nieco zmęczony tym stylem i naprawdę fajnie było zobaczyć coś bardziej kreskówkowego.

Dźwięki w grze również stoją na przyzwoitym poziomie. Roboty, postacie, świat i efekty brzmią świetnie. Jedynie kompozycje zupełnie nie przykuły mojej uwagi. Na tle takiej oprawy wizualnej i dźwiękowej jest to najsłabszy element.

Tak właśnie zapamiętamy Ereban: Shadow Legacy

Ereban: Shadow Legacy zapamiętamy jako dobry debiut Baby Robot, które ewidentnie ma potencjał do tworzenia ciekawych gier w przyszłości. Gra ma ładną oprawę wizualną, niezłą fabułę i ciekawą rozgrywkę, która zapada w pamięć przede wszystkim ze względu na mechanikę przemiany w cień. Nie żałowałem czasu spędzonego przy grze i zdecydowanie mogę ją polecić tym, którzy chcą wesprzeć nowicjuszy w branży lub tym, którzy zadają sobie pytanie: "Czym w ogóle są gry typu stealth?".

Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Ereban: Shadow Legacy

  • Ereban: Shadow Legacy to debiutancka gra studia Baby Robot
  • Mamy do czynienia z platformówką typu stealth, w której wcielamy się w Ayanę, ostatnią przedstawicielkę zapomnianej rasy
  • Główną zdolnością bohaterki jest możliwość przemiany w cień.
  • Oprawa wizualna gry została stworzona w stylu kreskówki
  • Ereban: Shadow Legacy najlepiej nadaje się dla tych, którzy od dawna chcieli po cichu niszczyć wrogów, aby ocalić ludzkość
Ereban: Shadow Legacy
Gatunek Skradanka
Platformy PC
Liczba graczy Pojedynczy gracz
Deweloper Baby Robot Games
Wydawca Baby Robot Games
Czas ukończenia gry 6-7 godzin
Data premiery 10 kwietnia 2024
We Recommend

Przejdź głębiej:

Podziękowania

Redakcja pragnie podziękować JF Games Marketing and Communications za uprzejme udostępnienie gry do recenzji