W Drodze Mlecznej może powstać kwazar, który zatrzyma formowanie się gwiazd i zniszczy całe życie w galaktyce

Autor: Maksim Panasovskyi | 30.04.2023, 01:20
W Drodze Mlecznej może powstać kwazar, który zatrzyma formowanie się gwiazd i zniszczy całe życie w galaktyce

W połowie ubiegłego wieku naukowcy byli w stanie wykryć bardzo jasne obiekty w naszym Wszechświecie. Później odkryto, że zjawisko to jest spowodowane ultra wysoką aktywnością supermasywnych czarnych dziur w centrach galaktyk. Nazywa się to kwazarem. Nowe badanie sugeruje, że nasza galaktyka, Droga Mleczna, również może produkować kwazar i nie ma w tym nic dobrego.

Co wiadomo

Eksperci wcześniej sugerowali, że kwazary powstają, gdy dwie galaktyki się zderzają. Naukowcy z Uniwersytetów w Hertfordshire i Sheffield przeprowadzili badania i znaleźli dowody na poparcie tej hipotezy.

Astronomowie wykorzystali Teleskop Isaaca Newtona do zbadania ponad stu galaktyk bez kwazarów i kolejnych 48 galaktyk z kwazarami. Celem pracy było znalezienie zniekształceń w strukturach galaktyk, które wskazywałyby na ich zderzenie.

Naukowcom udało się znaleźć dowody na zderzenia w 65% galaktyk z kwazarami. Dla porównania, galaktyki bez kwazarów wykazują dowody na kolizje w mniej niż 20% przypadków, czyli w jednej trzeciej przypadków.

Na podstawie swojej pracy naukowcy postawili hipotezę, że zderzenie dwóch galaktyk z ogromnym prawdopodobieństwem spowoduje powstanie kwazara. Prawdopodobieństwo to nie jest jednak stuprocentowe. Zespół naukowców ma nadzieję, że przyszłe prace z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba pomogą im potwierdzić rolę zderzeń galaktyk w powstawaniu kwazarów.

I na zakończenie trochę straszenia. Zderzenie Drogi Mlecznej z Andromedą również mogłoby uformować kwazar. Wypchnęłoby to cały gaz i pył z galaktyki, zatrzymało proces powstawania gwiazd i zniszczyło wszelkie życie. Jednak zderzenie z Andromedą spodziewane jest dopiero za pięć miliardów lat.

Źródło: Oxford Academic